Submission of results is co-ordinated by our local contacts. New locations can be registered via our national coordinators

Description Who
Web site Gerard Troost

Migration counts & ringing records in The Netherlands Gerard Troost
Migration counts & captures in Belgium (Nederlands) Koen Leysen
Migration counts & captures in Belgium (Français) Rudi Dujardin
Migration counts & captures in France Nicolas Selosse
Migration counts & captures in Great Britain and Ireland Clive McKay
Migration counts & captures in Germany Kees Koffijberg
Migration counts & captures in Spain and Portugal Xulio Valeiras
Migration counts & captures north Europe Annika Forsten
Migration counts & captures in the United States Tom Reed
Other countries Gerard Troost

Nocturnal flight calls (English) Simon Gillings
Nocturnal flight calls (Dutch) Gerard Troost
      Description Who
1.
30M Kärret Alan Dalton
2.
Aadal, Erp Carel van der Sanden
3.
Aamsveen Aldert Schenk
4.
Aan de Majoor, Koningsbosch Paul Evers
5.
Abbotscliffe, Folkestone (Kent, England) Ian Roberts
6.
Abcoude A2 (nacht) Sander Hietkamp
7.
Aberlady (E Lothian, Scotland) John Harrison
8.
Abrantes, Médio Tejo (nocturnal flight calls) Paulo Alves
9.
Adorfer Moor Klaus-Dieter Moormann
10.
Adriaan Tripbos, Sappemeer Willem-Jan Fontijn
11.
Aéroport de Boos (76, Seine-Maritime) Christophe Goujon
12.
Aetsveldsche polder, Nigtevecht Ellen de Bruin
13.
Afek - אפק Eli Haviv
14.
Afsluitdijk, Den Oever Bob Woets
15.
Aird an Runair, N Uist (O Hebs, Scotland) Clive McKay
16.
Aird, Tiree (Argyll, Scotland) Clive McKay
17.
Airedale Listening Station (W Yorks, England) Dave Barker
18.
Alderney, Fort Tourgis Justin Hart
19.
Aldringen Raphaël Thunus
20.
Algarrobo Pieter Dhaluin
21.
Algarrobo - COCN Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
22.
Algarrobo - Fundacion Migres Alejandro Onrubia - Fundacion MigreS
23.
Alphen aan den Rijn - Wellantcollege (Ring-MUS) Koos van Ee
24.
Amay Gravière Pierre Loly
25.
Ameland, Nes (zeetrek) Martijn Bot
26.
Amerongse Bovenpolder Bas van Dijk
27.
Amersfoortse Berg (nacht) Frank Pierik
28.
Amfreville sous les Monts (Normandie) Christophe Goujon
29.
Ampsin Pierre Loly
30.
Amsterdam, binnenstad Jan Willem den Besten
31.
Ancienne gravière de Breurey-lès-Faverney (70) Alexandre Laubin
32.
Ancienne gravière de Pagney (39) Alexandre Laubin
33.
Andance (Ardèche, Rhône Valley) Vincent Palomares
34.
Anderby-Huttoft coast (Lincs, England) Richard Doan
35.
Anderlecht Koevijver Maurice Segers
36.
Anderstad Kristof Van Asten
37.
Andión-Mendigorría diegovillanua@yahoo.e
38.
Anglers CP (W Yorks, England) Paul Meredith
39.
Angre Alain Malengreau
40.
Annstead, Seahouses (Northumberland, England) Derek Forshaw
41.
Anstruther (Fife, Scotland) Chris Smout
42.
Antikythira Bird Observatory Christos Barboutis
43.
Antikythira Bird Observatory - ringing Christos Barboutis
44.
Antwerpen Stad Oosterweelbocht Joeri Claes
45.
Appelzak, Bath (Z-Beveland) Teus Slagboom
46.
Ardivachar, S Uist (O Hebs, Scotland) Clive McKay
47.
Ardnave Point, Islay (Argyll, Scotland) Clive McKay
48.
Arhavi Eylül Dizdaroğlu
49.
Arinagour, Coll (Argyll, Scotland) Clive McKay
50.
Armentières, nuit (59) Cédric Beaudoin
51.
Arnhem-Zuid (nacht) Joost van Bruggen
52.
Ascot Heath (Berks, England) Richard Dale
53.
Ashleigh Farm (Suffolk, England)
54.
Ashley's Farm, High Tatham (Lancs, England) Jean Roberts
55.
Asper, dorp Jacques Vanheuverswijn
56.
Assen - Alkmesschen (Ring-MUS) Michiel Elderenbosch
57.
Assen - Marsdijk (Ring-MUS) Michiel Elderenbosch
58.
Ässön, Örebro Magnus Friberg
59.
Atanasovsko lake ringing station (Burgas) Francois Chaib
60.
Aubin Gaëtan Kleijnen
61.
Auchie Glen, Mull of Galloway (D&G, Scotland) Clive McKay
62.
Aurich-Wiesens Torsten Penkert
63.
Avelgem Yann Feryn
64.
Avelingen, Gorkum Peter van Horssen
65.
Averbode Bos en Heide Koen Leysen
66.
Averbode (ringen) Kamiel Aerts
67.
AVL-terrein Eygelshoven Nico Schaafstra
68.
Awenne Daan Drukker
69.
Awirs André Burnel
70.
AWW Broechem Robin Vermylen
71.
Azewijnse broek Rudie Schwartz
72.
Baaigemkouter Dominique Verbelen
73.
Baccum, Lingen Klaus-Dieter Moormann
74.
Baie de Canche rnn-baie-canche@eden62.fr
75.
Balchik Axel Smets
76.
Ballagan Point (Co. Louth, Ireland) Tom Cooney
77.
Ballard Down RS (Dorset, England) Paul Morton
78.
Ballard Down, Studland (Dorset, England) Nick Hopper
79.
Ballooerveld (Drenthe) Harold Steendam
80.
Bambois Pierre Ghysel
81.
Banc de l'Ilette (Baie de Somme) Thierry Rigaux
82.
Bangor (Gwynedd, Wales) Edward Betteridge
83.
Banisveld - Kampina Jan Op 't Hoog
84.
Banneux André Burnel
85.
Banstead (Surrey, England) Steven Gale
86.
Bantpolder Marchel Stienstra
87.
Banvallen - Västra Lake, Örebro Magnus Friberg
88.
Barañain Gabriel Berasategui
89.
Bardon Hill, Coalville (Leics, England) Rhys Dandy
90.
Barendrechtse Berg Arjan Molenaar
91.
Bargerveen Albert Hidding
92.
Bargerveen dutch - german border Klaus-Dieter Moormann
93.
Barlham, Doetinchem Gerbert Strang
94.
Barmston/Fraisthorpe (E Yorks, England) Andy Hanby
95.
Barnsley area (S Yorks, England) Matthew Capper
96.
Barns Ness (E Lothian, Scotland) Clive McKay
97.
Barranco del Carraixet-Alboraya Raúl Vera Soriano
98.
Barton-on-Sea (Hants, England) Steve Keen
99.
Bassin de Saulx-Les-Chartreux, Essonne - nuit (91) Robin Panvert
100.
Bastidon du Pradon, Cheval-Blanc (84) Charles Tessier
101.
Bateswood CP, Newcastle-under-Lyme (Staffs, England)) Jonathan Hutchins
102.
Batumi - Chakvistavi Jasper Wehrmann
103.
Batumi - Davituri Brecht Verhelst
104.
Batumi - Saghalvasho Bart Hoekstra
105.
Batumi - Seaside Bart Hoekstra
106.
Batumi - Shuamta Bart Hoekstra
107.
Bavikhove Hulste Patrick Vlaeminck
108.
Beachy Head (Sussex, England) Laurance Pitcher
109.
Beacon Hill, Halifax (W Yorks, England) Pete Smith
110.
Beacon Hill, Loughborough (Leics, England) Steve Lister
111.
Beaufays Baguage Antoine Dumont
112.
Beaurepaire, Doullens (80) Jean Delannoy
113.
Beckett Park, Leeds (W Yorks, England) Harry Witts
114.
Beclers Pierre Desablens
115.
Beekbergerwoud, Apeldoorn Tammo Meijer
116.
Beemsterweg, Eldrik (bij Doesburg) Erik Lam
117.
Beg en Aod, Saint-Pierre-Quiberon Jean-Luc Lemonnier
118.
Beg er Lan, Quiberon, Morbihan Jean-Luc Lemonnier
119.
Beijum, Groningen Jacob Bosma
120.
Beijum, Groningen (nacht) Jacob Bosma
121.
Bekenakker Oedelem Koen Baute
122.
Bekkerzeel Michel Janssens
123.
Bellem Brug Jan Versigghel
124.
Belle Motte – Le Roux Alain Paquet
125.
Belm-Vehrte Werner Schott
126.
Belpech Tristan Guillosson
127.
Belvédère d'Orly (Val-de-Marne, 94) Joseph Gnanou
128.
Belvédère Raoul-Roy, Saint-Fabien (QC) Mikael Jaffre
129.
Belvide Resr (Staffs, England) Steve Nuttall
130.
Belz - nuit (56) Philippe J. Dubois
131.
Bempton, Buckton & west (grounded & local) Rob Little
132.
Bempton Cliffs (E Yorks, England) Keith Clarkson
133.
Beninger Slikken Chris de Nooijer
134.
Benonchamps Aurélien Kaiser
135.
Berchem, Antwerpen Wim Roelant
136.
Bergen aan Zee Erwin van Saane
137.
Bergen aan Zee - zeetrek Maarten Platteeuw
138.
Berg en Dal (ring-MUS) Frank Majoor
139.
Bérigny-La Vallée William Cheyrezy
140.
Berkheide (Katwijk) René van Rossum
141.
Bernterode Eichsfeld (Thuringen) Casper Zuyderduyn
142.
Berry Head (Devon, England) Clive McKay
143.
Berry Hill, Stoke-on-Trent (Staffs, England) Russell Toon
144.
Bertusnol, Texel Tim Schipper
145.
Besh Barmag Besh Barmag Bird Migration Count
146.
Besh Barmag (nocturnal flight calls) Michael Heiß
147.
Beveren-centrum Guy Vercauteren
148.
Bezinkingsputten Tienen Michaël Vandeput
149.
Białystok, Podlaskie (nocturnal flight calls) Oliwier Myka
150.
Bichterweerd Geert Beckers
151.
Biezenburcht, Harderbroek Jan Klop
152.
Biezenhuiskes Rillaar Koen Berwaerts
153.
Biggleswade, Bedfordshire (nocturnal flight calls) Steve Blain
154.
Bildtpollen Gerard Troost
155.
Biotop am Feriendorf Hirzenhain Cedrick Kleinert
156.
Birzgale Dmitrijs Boiko
157.
Biskop Bierbeek-Opvelp Jorg Lambrechts
158.
Björkenabben André Julinder
159.
Blaarmeersen Gent Luc Teugels
160.
Black Bank (Staffs, England) Nick Pomiankowski
161.
Blackdog (Aberdeen, Scotland) Nick Littlewood
162.
Blaimont Alain de Broyer
163.
Blaimont JB Jacques Bultot
164.
Blakeney Point (Norfolk, England) Leighton Newman
165.
Blankenberge centrum (nachttrek) Arno Beidts
166.
Blauberg Herselt Anthony Hollebeke
167.
Blåvand Fugle Station Ole Friis Larsen
168.
Blåvand Fuglestation (nocturnal flight calls) Michael Brunhøj Hansen
169.
Bloemendaal aan Zee Steve Geelhoed
170.
Blokkersdijk Chris Snyers
171.
Blow's Down, Dunstable (Beds, England) John Lynch
172.
Bocholter Aa, Rhede Nick Niemann
173.
Bockhill (Kent, England) Matthew Hobbs
174.
Bodanrück (Bodensee) Erik Kleyheeg
175.
Boerakker Klaas Koopman
176.
Boetelerveld, Raalte Sjaak Bruggeman
177.
Bohmte-Herringhausen, Niedersachsen Werner Schott
178.
Boiry Sainte Rictrude, Pas-de-Calais Philippe Cannesson
179.
Bokkedoorns (bij Bloemendaal) Roy Slaterus
180.
Bolland Herve José Defourny
181.
Bolt Head (Devon, England) Perry Sanders
182.
Boortmeerbeek Steentjesbos Steven D'Hont
183.
Bordeaux centre (nuit) Niels Goulem
184.
Bornem centrum Luc De Wit
185.
Bosberg Geraardsbergen Wouter Faveyts
186.
Bosdel Outgaarden Freek Verdonckt
187.
Bospolder Bram Vogels
188.
Bosscherwaarden (Wijk bij Duurstede) Jan-Peter Mollema
189.
Bossière (Vichenet) François Gijs
190.
Bos van Aa Zemst Maurice Segers
191.
Bos van Aa Zemst (ringen) Joachim Bresseel
192.
Botanical Garden, Moscow Geert Groot Koerkamp
193.
Bourgas Ivaylo Dimchev
194.
Bouvines (59) Adrien Mauss
195.
Bouxweerd Ivo Meeuwissen
196.
Bowness-on-Solway (Cumbria, England) Bob Jones
197.
Box Hill (Surrey, England) Steven Gale
198.
Bradford (general area) (W Yorks, England) Dave Barker
199.
Bradgate CP (Leics, England) Rhys Dandy
200.
Brae of Glenbervie (Aberdeen, Scotland) Clive McKay
201.
Braes of Boquhapple (Stirling, Scotland) Clive McKay
202.
Brakeleiken/Bosstraat, Waarschoot Kjell Janssens
203.
Brandven, Kampina Bas van de Meulengraaf
204.
Bredene Dorp Merelstraat Erik Vanloo
205.
Bredeweg, Plateau Leefdaal Gert Vandezande
206.
Bree-eik Lieven Decrick
207.
Bremerhaven (night) Franck Hollander
208.
Brent Reservoir (London, England) Andrew Self
209.
Breskens Thomas Luiten
210.
Bretten Jeremias Jannik Stipp
211.
Breugelse Beemden, Nuenen Roy van der Velden
212.
Breuvanne Sophie Farinelle
213.
Bridge of Allan area (Stirling, Scotland) Clive McKay
214.
Bridges of Ross (Co Clare, Ireland) Clive McKay
215.
Brignogan (Bretagne) Sébastien Mauvieux
216.
Broadstones Resr, Holmfirth (S Yorks, England) John McLoughlin
217.
Brobbelbies-Noord (tussen Uden en Oss) Toy Janssen
218.
Brobbelbies-Zuid (tussen Uden en Oss) Gerard van Aalst
219.
Broek Retie Roger De Laat
220.
Broekveld Nico Schaafstra
221.
Brownstown Head RS (Co. Waterford) Paul Walsh
222.
Brownwich (Hants, England) Mark Edgeller
223.
Brue, Lewis (O Hebs, Scotland) Clive McKay
224.
Brug Gat van Pinte (Spui) Bert van Broekhoven
225.
Brugmann Ziekenhuis Brussel Adriaan Seynave
226.
Brugmann Ziekenhuis, Brussel (nacht) Adriaan Seynaeve
227.
Brunssumerheide, bij Heerlen Tom Zeegers
228.
Bruyères-Battice Jean Paul Rapaille
229.
Budle Pt (Northrumberland , England) rossahmed
230.
Buikheide-West/Molenbroek-Oost Wim Deeben
231.
Buitenpost Johan Prins
232.
Büngern, Rhede Nick Niemann
233.
Burrough Hill, Melton Mobray (Leics, England) Sam Pitt Miller
234.
Burrow Head (D&G, Scotland) Clive McKay
235.
Burton Dasett Hills, (Warks, England) Gareth Blockley
236.
Burton-in-Kendal (Cumbria, England) Bryan Yorke
237.
Burtonville Raphaël Thunus
238.
Bury area (Greater Manchester, England) Simon Johnson
239.
Bussloo -
240.
Butte de Pesche Alain Paquet
241.
Butte de Termes Rudi Dujardin
242.
Butte Mahieu, Erquinghem-Lys (Nord, 59) Cédric Beaudoin
243.
Butterley Resr (Derbs, England) timsexey
244.
Butt of Lewis (O Hebs, Scotland) Clive McKay
245.
Buytenpark (Zoetermeer) Marcel van der Tol
246.
Byron Edge (W Yorks, England) Peter Smith
247.
Cabo Ajo (Esp) Jesus Menendez
248.
Cabo de La Nao Nigel Bentley
249.
Cabo Espichel (Por) João Paulo Carvalho
250.
Cabo Gata (Esp) Raimundo Martín
251.
Cabo Higuer (Esp) Xabier Garate
252.
Cabo Matxitxako (Esp) Jon Hidalgo
253.
Cabo Mayor (Esp) Xulio Valeiras
254.
Cabo Palos (Esp) Antonio Fuentes
255.
Cabo Prior (Esp) Juan Rodríguez-Silvar
256.
Cabo Raso (Por) Joana Andrade
257.
Cabo Roche Limes Platalea
258.
Cabo Sacratif (Esp) Juan Perez
259.
Cabo San Antón - Getaria (Esp) Asier Aldalur
260.
Cabo San Lorenzo (Esp) Ignacio Menéndez-Vega
261.
Cabo Sao Vicente (Por) Nuno Barros
262.
Cabo Sardão Hugo Lousa
263.
Cabo Silleiro (Esp) Pablo Covelo
264.
Cabo Touriñan (Esp) Francisco Docampo
265.
Cabo Trafalgar (Esp) Daniel Huertas
266.
Cabo Vidiu (Esp) Cesar Alvarez
267.
Cabriz, Sintra Magnus Robb
268.
Cadiz-Castillo San Sebastian Manuel Jimenez
269.
Caister-on-Sea (Norfolk, England) Justin Lansdell
270.
Caistor (Lincs, England) Mark Langston
271.
Calderdale (general) (W Yorks, England) David Sutcliffe
272.
Calf of Man Bird Obs (Isle of Man) Aron Sapsford
273.
Calf of Man - ringing (Isle of Man) Aron Sapsford
274.
Calf of Man - seawatch (Isle of Man) Aron Sapsford
275.
Calf of Man - vismig (Isle of Man) Aron Sapsford
276.
California (Norfolk, England) Andrew Grieve
277.
Callantsoog Gerard Troost
278.
Calshot area (Hampshire, England) Peter Jones
279.
Campbell Park, Milton Keynes (Bucks, England) Rien De Keyser
280.
Camp de baguage du Grand Etang de Pontoux Brigitte Grand
281.
Camperduin Nick van der Ham
282.
Camphin-en-Pévèle, Nord (59) Kévin Leveque
283.
Campus Groenenborger, Antwerpen Bert Pecceu
284.
Canadezenlaan Kalmthout Bram Vogels
285.
Canal Carentan/Brévands (Manche,50) Dimitri Aubert
286.
Canford Heath RS (Dorset, England) Shaun Robson
287.
Canisvliet binnenpolder (Sas van Gent) Franklin Tombeur
288.
Cantlopgrove (Shropshire, England) Tom Lowe
289.
Cap Beddouza Simon Claden
290.
Cap d' Albion Oostduinkerke Gert Meeus
291.
Cap de Cala Figuera Miguel MacMinn
292.
Cap de Carteret (Normandie) Gilbert Vimard
293.
Cap de la Hague (Normandie) Alain Ghérardi
294.
Capel (Surrey, England) Wes Attridge
295.
Cape May Bird Observatory - Avalon Seawatch Tom Reed
296.
Cape May Bird Observatory - Dragonfly/Monarch watch Tom Reed
297.
Cape May Bird Observatory - Hawkwatch Tom Reed
298.
Cape May Bird Observatory - Morning Flight songbird count Tom Reed
299.
Cape May Bird Observatory - nocturnal flight calls Tom Reed
300.
Cape May Bird Observatory - South Cape May dunes Tom Reed
301.
Cape May Bird Observatory - Springwatch Tom Reed
302.
Cap Gris-Nez Ludovic Scalabre
303.
Cap Gris-Nez vismig Clive McKay
304.
Capitainerie Ouest - Loon Plage Quentin Dupriez
305.
Cap Rhir Simon Claden
306.
Cap Ses Salines (Esp) Lupe Suarez
307.
Cap Spartel - détroit de Gibraltar côté Tanger Simon Claden
308.
Carey Estate (Dorset, England) Paul Morton
309.
Carey Park, Northwich (Cheshire, England) John Gregory
310.
Carlingnose Point (Fife, Scotland) Graham Sparshott
311.
Carl Lutz rakpart (Budapest) Zoltán Turny
312.
Carnbee (Fife, Scotland) Chris Smout
313.
Carnoustie/Arbroath coast (Angus, Scotland) Clive McKay
314.
Carolieweg, Niebert Henri Zomer
315.
Cassel, Tourniquet (Nord, 59) Bart Bollengier
316.
Castelreesche Heide Stijn Leestmans
317.
Castricum aan Zee (landtrek) Hans Groot
318.
Castricum aan Zee (zeetrek) Guido Keijl
319.
Castro Urdiales Jesús Menéndez
320.
Caton Moor, Lancaster (Lancs, England) Jean Roberts
321.
Cayuga South Bill Evans
322.
Cazalla Pieter Dhaluin
323.
Cazalla - COCN Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
324.
Cazalla - Fundacion Migres Alejandro Onrubia - Fundacion Migres
325.
CDL Bolmon, Chateauneuf les Martigues (13) Benjamin Vollot
326.
CDL Canavérier, Saint Laurent d'Aigouze (30) Benjamin Vollot
327.
CDL Marais de Tête Noire, Rognac (13) Benjamin Vollot
328.
CDL Mas de la Cure, Saintes Maries de la Mer (13) Benjamin Vollot
329.
CDL Mas des Garrigues du grés/Etang du Roy, Beaucaire (30) Benjamin Vollot
330.
CDL Mas Neuf, Arles (13) Benjamin Vollot
331.
CDL Palissade, Salin de Giraud/Arles (13) Benjamin Vollot
332.
CDL Petite Camargue, Saint Chamas (13) Benjamin Vollot
333.
CDL Pourra, Saint Mitre les Remparts (13) Benjamin Vollot
334.
CDL Rousty, Arles (13) Benjamin Vollot
335.
CDL They de Roustan, Port Saint Louis du Rhône (13) Benjamin Vollot
336.
CDL Vagaran, Mireval (34) Benjamin Vollot
337.
Cerdagne - Eyne Anthony Chaillou
338.
CES TWM-gronden (Tilburg) Geert van Ostaden
339.
Ceuta (Esp) Joaquin López
340.
Champagne Humide / Etang de la Horre (Aube) Vincent TERNOIS
341.
Chapel Hill, Harewood (N Yorks) Andy Hanby
342.
Château à l'Etoc (Alderney) Justin Hart
343.
Checkpoint Erik (tussen Haastrecht en Gouda) Erik Kleyheeg
344.
Chemin Henri IV, Idron (Pau) Ken Lossy
345.
Chêne Al Pierre - Manhay Jean Delarue
346.
Chêne-Traimont Benjamin Christophe
347.
Chertal Jean Paul Rapaille
348.
Chesterton, Cambridge (nocturnal flight calls) Simon Gillings
349.
Chipiona Rafael García
350.
Chituc Ringing Camp Attila Marton
351.
Chobham Common (Surrey, England) Richard Dale
352.
Chouet (Guernsey) Wayne Turner
353.
Christchurch Harbour (Dorset, England) Mark Andrews
354.
Christchurch Harbour Ringing Stn Kevin Sayer
355.
Cielle, La Roche Luc De Wit
356.
Clochan, Buckie (Moray, Scotland) Clive McKay
357.
Clogher Head (Co. Louth, Ireland) Tom Cooney
358.
Coaltown of Wemyss (Fife, Scotland) Harry Bell
359.
Cocklawburn (Northumberland, England) Derek Forshaw
360.
Col de Bretolet Clive McKay
361.
Cold Edge, Halifax (W Yorks, England) David Sutcliffe
362.
Col de Lizarrieta Etienne Rogeau
363.
Col d'Organbidexka, Pyrénées-Atlantiques (64) Jean-Paul URCUN
364.
Col du Markstein (Haut-Rhin, 1260m) Liliane Bories
365.
Col du Soulor - Oiseaux Cols Libres Francis Lartigau
366.
Colley Hill (Surrey, England) Steven Gale
367.
Colline de Sion, Meurthe-et-Moselle (54) Arnaud SPONGA et Philippe AUBRY
368.
Colombo - seawatch Gary Allport
369.
Colonster Dominique Peeters
370.
Constitution Hill, Poole (Dorset, England) Mark Constantine
371.
Corfe Castle gap, Dorset (nocturnal flight calls) Paul Morton
372.
Corouée Mimi Vanwilder
373.
Corroy-le-Grand Jean Dandois
374.
Corsewall Pt (D&G, Scotland) Gavin Chambers
375.
Corversbos, Hilversum Hans van Oosterhout
376.
Coteaux de Tréchy, Saint-Germain-Laval (77, Seine-et-Marne) Jean-Philippe Siblet
377.
Couthuin Philippe Vanmeerbeeck
378.
Crag Bank, Carnforth (Lancs, England) John Wood
379.
Craster (Northumberland, England) Keith Clarkson
380.
Creste, Auvergne (63) Arjan Boele
381.
Crêtes d'Awagne Jean-Yves Paquet
382.
Croft Hill, Narborough (Leics, England) John Hague
383.
Croix de la Grise (Havinnes) Nicolas Dutoit
384.
Cromer (Norfolk, England) Tim & Dawn Wright
385.
Crosby (Merseyside, England) Barrie Armitt
386.
Cros de Casté, Roquebrune-cap-Martin (Alpes-Maritimes, 06) Jacques Bultot
387.
Cross Ash (Gwent, Wales) Clive McKay
388.
Culemborg, De Hond (nacht) Bas Engels
389.
Culemborg, Voorkoop (nacht) Daniel Beuker
390.
Cullaloe Reservoir (Fife, Scotland) Alistair Shuttleworth
391.
Cullera (Esp) Luís Aleixos Alapont
392.
Culver Cliff, Isle of Wight (England) Jonathan Sparshott
393.
Curonian Spit Krister Castren
394.
Curonian Spit, Nida Annika Forsten
395.
Czarncow (NW Poland) Karol Drab
396.
Dach Geo1-Gebäude, Uni Münster Johannes Kamp
397.
Dakar-Ngor Bram Piot
398.
Dalfsen (nacht) Vincent Martens
399.
Dalgety Bay Sailing Club (Fife, Scotland) Alistair Shuttleworth
400.
Dalmeden, Hengelo Jan Reint Lok
401.
Dalumer Moor Klaus-Dieter Moormann
402.
Dal van Deelen (Hoenderloo) Remco Wester
403.
Danikerberg (Geleen) - LWVT Ran Schols
404.
Darwen, Blackburn (Lancs, England) Dave Barker
405.
Dassenbos, Wageningen Henk van der Jeugd
406.
Dawlish Warren (Devon, England) Kev Rylands
407.
Dead Sea Valley Ron Haran
408.
De Banjaard (Noord-Beveland) Ies Meulmeester
409.
De Beemster (midden) Gerrit Bochem
410.
de Bennekomse Hooilanden Remco Jousma
411.
De Berkel, Almen Ruben Vermeer
412.
De Blauwe Kamer William de Jong
413.
De Bloedberg, Monster Jacco Duindam
414.
De Bloedberg (zeetrek), Monster Jacco Duindam
415.
De Braamberg (Hoog Buurlosche Heide) Maarten Kaales
416.
De Brakeleer Roger De Laat
417.
Debrecen-Jozsa Gabor Papp
418.
De Bruuk (Groesbeek) Eddy Nieuwstraten
419.
Décanteurs de Genappe Philippe Hermand
420.
De Chevron André Lambotte
421.
de Crezéepolder Dave van der Spoel
422.
de Drieberg, Ede Gert Sleeuwenhoek
423.
De Driehoek (Noordwijk) Casper Zuyderduyn
424.
De Eng (Wageningen) - LWVT Aat Schaftenaar
425.
Défilé de l'Ecluse - Chevrier (74) Gabriel Caucal
426.
De Gavers (Harelbeke) Filip Goussaert
427.
De Goorn Oosterwolde (Ring-MUS) Jan Klein
428.
De Gorzen (Ridderkerk) Sander Elzerman
429.
De Groenerein (Cadier en Keer) Robert van Tiel
430.
De Groote Peel Frank Meeuwissen
431.
De Hamert Jan Erik Kikkert
432.
De Hardenhoek Theo Muusse
433.
De Hees Jef Leestmans
434.
De Hoekse Sluis (Bergambacht) Max Ossevoort
435.
De Horde (Lopik) Arjan Boele
436.
De Kampen (Gassel) Kell Eradus
437.
De Kevie Tongeren Martin Ketelslegers
438.
De Kollenberg (Sittard) Ger de Hoog
439.
De Kuifeend, Oorderen-Antwerpen Ludo Benoy
440.
De Lemelerberg Nico Noordhof
441.
De Lemelerberg (voorjaar) Nico Noordhof
442.
Delfgauw - Emerald (nacht) Teus Luijendijk
443.
De Luttenberg Lucien Brinkhof
444.
De Maai, Lommel Toon Jansen
445.
De Marionetten Eddy Scheinpflug
446.
de Marlijn - Schiermonnikoog Gerard Troost
447.
De Maten Carlo Vanderydt
448.
De Matjens Ad van Gastel
449.
De Mosbulten Will van Berkel
450.
De Nek, Schellinkhout Jord Ingenbleek
451.
Den Haag - Laakkwartier (nacht) Bart Hoekstra
452.
Den Haert Poederlee Paul De Cnodder
453.
Den Helder (waddenzee) Gerard Troost
454.
Denholme Clough, Bradford (W Yorks, England) Mark Doveston
455.
De Nolle (Vlissingen) Gerard Troost
456.
De Oijense wachter VWG Oss
457.
De Pijp, Elst Joost de Jong
458.
De Puinhoop (Katwijk) René van Rossum
459.
De punt, Ameland Lex Varkevisser
460.
De Ratelinge Wingene Lowie Lams
461.
De Reten, Achtmaal (Zundert) Kees Baselier
462.
de Schalm, Renswoude Daniël Huis
463.
De Schammer (Amersfoort) Joachim Vreeman
464.
De Scheeken (Liempde) Dirk Eykemans
465.
De Sterre, Gent
466.
de Stokte, Dalfsen Jos Scholten
467.
De Tuintjes, De Cocksdorp (Texel) Vincent Stork
468.
De Uithof, Utrecht Anton Schortinghuis
469.
De Uitkijk Nico Schaaftra
470.
Devantave (baguage) Myrando Vandenbulcke
471.
Devil's Beef Tub, Moffat (D&G, Scotland) Clive McKay
472.
De Vlijt (Winterswijk) Robert Kwak
473.
De Voorlanden (Zeewolde) Peter Links
474.
De Vossenaard, Maria Hoop Paul Evers
475.
De Vulkaan (Den Haag) Rinse van der Vliet
476.
De Weerijs, Breda Willem Bosma
477.
de Wieden Michel Klemann
478.
De Zwaanhoek Zandvoorde Jurgen Vanpraet
479.
Diedelsheim Jannik Stipp
480.
Diemerpark Frank van Groen
481.
Dieren Henk Tamerius
482.
Digue de Malo - Dunkerque (Nord, 59) Marc Roca
483.
Digue de Tarnos, Landes (40) Paul Doniol-valcroze
484.
Dikkebuiksweg, Elkenrade Steven Schoevaart
485.
Dolage Tiegem Carlos Van De Ginste
486.
Domaine de la Corniche - Rolleboise (78) Rémi Jugieux
487.
Donmouth (Aberdeen, Scotland) Roddy Mavor
488.
Donstiennes Charles Brousmiche
489.
Doonfoot (Ayr, Scotland) Clive McKay
490.
Dordtse Biesbosch Michel Kapoen
491.
Dorenveld Steenokkerzeel Axel Smets
492.
Driel (nacht) James Lidster
493.
Drongen Gent Luc Teugels
494.
Druy-Parigny (Nièvre) Fréderic Chapalain
495.
Duhne Heide / Cuxhaven (Niedersachsen) Jörn Wildberger
496.
Duinbrug Erik Vanloo
497.
Duinen Raversijde Erik Vanloo
498.
Duinen Vissersdorp Diederik D'Hert
499.
Duinlustparkweg, Santpoort-Zuid (nacht) Arnoud van den Berg/The Sound Approach
500.
Duluth - nighthawk count Steve Kolbe
501.
Dunbar (E Lothian, Scotland) Dennis Morrison
502.
Dunblane (Stirling, Scotland) Clive McKay
503.
Dune Marchand, Zuydcoote Julien Piette
504.
Dunes de la slack, Wimereux Duponcheel, Camille
505.
Dunes de Prunete - Corse Gabriel Caucal
506.
Dunes du Mont St Frieux, Dannes Frederic Caloin
507.
Dungeness Bird Obs (Kent, England) Stephen Welch
508.
Dungeness Bird Obs, Kent (nocturnal flight calls) Gill Hollamby
509.
Dungeness seawatch (Kent, England) Martin Casemore
510.
Dunstable Downs (Beds, England) Mark Thomas
511.
Durankulak BSPB
512.
Durlston NNR (Dorset, England) Hamish Murray
513.
Durlston RS (Dorset, England) Shaun Robson
514.
Durmen Merendree Thomas Vermeire
515.
Durnal Thierry Kinet
516.
Duurswouderheide, Bakkeveen Koert Scholten
517.
Dwingelderveld Joop Kleine
518.
E3-strand (Eersel) Lex Peeters
519.
East Bexington (Dorset, England) Dave Chown
520.
Eaton Bray, Bedfordshire (nocturnal flight calls) Mark Telfer
521.
EbenEmael Jacques Parmentier
522.
Ebworth (Gloucs, England) John Fleming
523.
Ecaussinnes "Boulan-N57" Jean-François Fourez
524.
Echtenerzand (Drenthe) Matthias Koster
525.
Eckernförde Kurstrand Michael Fischer
526.
Edegem tuintelpost Leo Janssen
527.
Eefde (Ring-MUS) Wout Boere
528.
Eemhof, Eemnes (nacht) Frank van de Weijer
529.
Eemshaven - najaar Harry Blijleven
530.
Eemshaven - radarpost west Rob Sjouken
531.
Eemshaven - voorjaar Harry Blijleven
532.
Egmond aan Zee Wim van Splunder
533.
Ehster Koog / Eiderstedt Bernd Koop
534.
Eilat - High Mt. Eli Haviv
535.
Eilat - Low Mt. Eli Haviv
536.
Eilenroc, Cap d’Antibes (Alpes-Maritimes 06) Christophe Baudoin
537.
Einot Gibton Ron Haran
538.
Elburg (Ring-MUS) Jan Klein
539.
Elburg - strekdam Jan Klein
540.
Elburg - Veluwemeer Bennie van den Brink
541.
Elie Ness (Fife, Scotland) Chris Smout
542.
Ella Valley Ron Haran
543.
Elmshorn (night) Paul Ehlers
544.
Eltenberg (roofvogels en ooievaars) Jan Schoppers
545.
Embalse de Pedrezuela Alfredo Hilario Ortega
546.
Emmanuel Head, Holy Island (Northumberland, England) Derek Forshaw
547.
Engbertsdijksvenen Richard Gerritsen
548.
ENS Confines, Monteux (84) Benjamin Vollot
549.
ENS Etang de Coutte, Saint Gilles Rémi Tiné
550.
ENS Etang salé, Courthezon (84) Benjamin Vollot
551.
ENS Junas, Junas (30) Benjamin Vollot
552.
ENS Le Bouvaou, Vauvert Rémi Tiné
553.
ENS Mahistre, Saint Laurent d'Aigouze Rémi Tiné
554.
ENS Trotte lapin, Moirax (47) Arnaud Laforgue
555.
Erica-Zuid, Barneveld Robert Jan Jonkvorst
556.
Eriskircher Ried (am Bodensee) Ralph Martin
557.
Erkensruhr, Simmerath (Eifel) Steven Schoevaart
558.
Esneux Teddy Alleleyn
559.
Esplechin (Tournai) Jean-François Fourez
560.
Essen-Schriek Jos Jacobs
561.
Estación de Anillamiento El Chorrillo Javier Muro
562.
Estreux, Nord (59) Eric Cuvelier
563.
Etalle Rudi Dujardin
564.
Etang de Bouligny-Arraincourt Moana GRYSAN
565.
Etang de Canet - Saint Nazaire (Pyrénées Orientales, 66) Carlos NAVARRO
566.
Étang de Flocourt Moana GRYSAN
567.
Etang de Naumoncel, Senon (55) Matthieu GUYOT
568.
Ethie (Angus, Scotland) Clive McKay
569.
Etterbeek, Bruxelles (nacht) Niels Goulem
570.
Eurobirdwatch - Aanzet Brouwersdam Ouddorp Krijn Tanis
571.
Eurobirdwatch - Bakelse Plassen Jan van de Leur
572.
Eurobirdwatch - Banisveld Ad van Opstal
573.
Eurobirdwatch - Crayelheide Piet Mölling
574.
Eurobirdwatch - De Bloemberg Hans Kuperus
575.
Eurobirdwatch - De Duintjes Jan Hogerwaard
576.
Eurobirdwatch - De Langakkers Roel Winters
577.
Eurobirdwatch - Delta Schuitenbeek Hanneke Bronkhorst
578.
Eurobirdwatch - De Putberg Jac Seijkens
579.
Eurobirdwatch - De Wilck Wijnand van den Bosch
580.
Eurobirdwatch - Dilkensplas M.J. van der Velde
581.
Eurobirdwatch - Dilkensweerd Hans van de Laar
582.
Eurobirdwatch - Dommelbeemden Hetty Fokkens
583.
Eurobirdwatch - Driehuizen Sjoerd Feitz
584.
Eurobirdwatch - Grotelse Heide Tonnie van de Hulsbeek
585.
Eurobirdwatch - Grote Veldweg Hans Kuperus
586.
Eurobirdwatch - Hildsven Ad van Opstal
587.
Eurobirdwatch - Hoge Nessepolder Ron Stevense
588.
Eurobirdwatch - Huijgendijk Douwe Jepma
589.
Eurobirdwatch - IJssel-uiterwaarden Nijenbeek F. Heilmann
590.
Eurobirdwatch - Illikhoven Hans van de Laar
591.
Eurobirdwatch - Itteren Hans van de Laar
592.
Eurobirdwatch - Kemperhoeve Joachim van der Valk
593.
Eurobirdwatch - Koekoeklaan Pepie Peerlings
594.
Eurobirdwatch - Kwistbeekdal, Helden VWG IVN Helden
595.
Eurobirdwatch - Labadiskebosk Harry de Boer
596.
Eurobirdwatch - Lagenwaardse Molen, Koudekerk a/d Rijn Cor Kes
597.
Eurobirdwatch - Landje van Geijsel Marian Keizer
598.
Eurobirdwatch - Lindevallei (Wolvega) Tom Jager
599.
Eurobirdwatch - Maasband Hans van de Laar
600.
Eurobirdwatch - Maasoever Groeningen-Oeffelt Leo Daanen
601.
Eurobirdwatch - Meerlebroek ger van Deuzen
602.
Eurobirdwatch - Meerlebroek ger van Deuzen
603.
Eurobirdwatch - Meers Hans van de Laar
604.
Eurobirdwatch - Mosbulten Anneke Bokhorst
605.
Eurobirdwatch - Natuurcentrum Katwijk Gijs van der Bent
606.
Eurobirdwatch - Onlanden Eelderdiep Ronald Pieters
607.
Eurobirdwatch - Oostelijke Binnenpolder Tienhoven Wigle Braaksma
608.
Eurobirdwatch - Oude Vaart-Uffeltermade Arend van Dijk
609.
Eurobirdwatch - Over-Heicop Christiaan Diem
610.
Eurobirdwatch - Polder Maltha Arie van den Herik
611.
Eurobirdwatch - Ransdalerveld Hans van de Laar
612.
Eurobirdwatch - Rinus z'n Trap Peter Spierenburg
613.
Eurobirdwatch - Sluizencomplex Sambeek Coen van Raaij
614.
Eurobirdwatch - Soerendonks Goor Martien Helmig
615.
Eurobirdwatch - Sterrenwacht Lattrop Wim Weijering
616.
Eurobirdwatch - Takkenhoogte Johan Tinholt
617.
Eurobirdwatch - Venebuurt Dolf Koerts
618.
Eurobirdwatch - Vijlenerbos Hans Phijl
619.
Eurobirdwatch - Voetveer Joostendam (Kockengen) Pieter Hielema
620.
Eurobirdwatch - Vogelwacht Trynwâlden henk minkes
621.
Eurobirdwatch - Waverhoek Tinok van Hattum
622.
Eurobirdwatch - Zonzeel A.Stoop-Siemons
623.
Ewden Height, Stocksbridge (S Yorks, England) Dave Simmonite
624.
Eype, Bridport (Dorset, England) nicksenior
625.
Fairburn Ings (W Yorks, England) John Glendinning
626.
Fairhaven Lake, St Annes (Lancs, England) Dr J F Walsh
627.
Falaise de Leucate - Leucate (11) Sébastien Roques
628.
Falaise de Leucate - nuit (11) Sébastien Roques
629.
Falaise de l'Hortus, Valflaunes (34) Stephan Tillo
630.
Falaises de Trédrez-Locquémeau, Côtes d'Armor (22) Corentin Morvan
631.
Falmagne Pierre Mossoux
632.
Falsterbo Fågelstation, Flommen Björn Malmhagen
633.
Falsterbo Fågelstation, Fyrvägen Björn Malmhagen
634.
Falsterbo Fågelstation, Nabben Björn Malmhagen
635.
Farnham Park, Farnham (Surrey, England) Keith Betton
636.
Farol da Ponta do Altar
637.
Faxfleet (E Yorks, England) Mike Pilsworth
638.
Fécamp (Haute-Normandie,76) Pierre Bardou
639.
Ferny Ness, Longniddry (E Lothian, Scotland) Stephen Welch
640.
Ferry Hills - ringing (Fife, Scotland) Clive McKay
641.
Ferry Hills - vismig (Fife, Scotland) Graham Sparshott
642.
Fietsersbrug Sint-Pieters (Brugge) Dries Candaele
643.
Fife Ness (Fife, Scotland) Clive McKay
644.
Filey Brigg - Seawatch (N Yorks, England) Keith Clarkson
645.
Filey RS (N Yorks, England) Peter Dunn
646.
Filey - VisMig (N Yorks, England) Mark Pearson
647.
Flaauwe werk, Ouddorp George Tanis
648.
Flaesheide Weelde Rudy Jacobs
649.
Flaestoren Lage Mierde Lex Peeters
650.
Flamborough (grounded & local) Rob Little
651.
Flamborough Head (seawatch) Brett Richards
652.
Flamborough (vismig) Rob Little
653.
Fleet, Aldershot (Hampshire, England) Graham Stephenson
654.
Fleets Lane Corner RS (Dorset, England) Ian Lewis
655.
Fleetwood Bird Observatory (Lancs, England) Seumus Eaves
656.
Flémalle Charly Farinelle
657.
Flevocentrale Zuid Mervyn Roos
658.
Flone Pierre Loly
659.
Floreffe/Wépion Hilda Rosseel
660.
Flores (Azores) Thijs Valkenburg
661.
Flouch, Langsett (S Yorks, England) Clive McKay
662.
Fly Flatts Res (Halifax, W Yorks) Brian Sumner
663.
Fond du phare, Wissant Camille Duponcheel
664.
Fonte da benemola, Loulé Joost Valkenburg
665.
Fonteintjes Stefan Keereman
666.
Foret de Halouze, Saint clair de halouze (Orne,61) Dimitri Aubert
667.
Forêt de Sénart (nuit) Julien Rochefort
668.
Fort Bornem Herwig Mees
669.
Fort Maarsseveen (Maarssen) Jack Folkers
670.
Fort Vuren (langs de Waal) Wouter Thijs
671.
Fourcroix (Doornik) Mathieu André
672.
Foxholstermeer Rinus Dillerop
673.
Frasnes les bassins Pierre desablens
674.
Freesenort/Ummanz, Rügen Ingo Fahne
675.
Frenchman's Rocks, Islay (Argyll, Scotland) Clive McKay
676.
Frodsham Marsh (Cheshire, England) Tony Broome
677.
Fronton (Haute-Garonne, 31) Melchior VIALLET
678.
Gallan Head, Lewis (O Hebs, Scotland) Clive McKay
679.
Galley Head Colin Barton
680.
Garrigue de la Tour, Montarnaud (34) Stephan Tillo
681.
Gatteville (Normandie) Alain Verneau
682.
Gebrande Kamp, Middelaar Fred Hustings
683.
Gedser Bird Observatory Rael Butcher
684.
Gedser Fuglestation Hans Lind
685.
Geestmerambacht (Alkmaar) Erwin van Saane
686.
Geitenberg, Kooigem Manne
687.
Geitenbos Geraardsbergen Wouter Faveyts
688.
Geldenberg, Kreis Kleve Dick Visser
689.
Geltinger Birk (Schleswig-Holstein) Michael Fischer
690.
Gemaal Leemans (den Oever) Bert Winters
691.
Gemaal Lely (Medemblik) Bob Woets
692.
Gentbrugse Meersen, Gentbrugge Oliver Mechthold
693.
Gent centrum, nachttrek Koen Lepla
694.
Gerpinnes Hervé De Mori
695.
Geshanovo bspb
696.
Ghlin Christian Sturbaut
697.
Ghlin-Z.I. Jean-francois Fourez
698.
Gibraltar Point Bird Obs (Lincs, England) Clive McKay
699.
Gijzenrooi Rob Brinkhof
700.
Gilbjerg Hoved, Sjælland Mathias Bjerregård
701.
Gildehauser Venn, Landkreis Grafschaft Bentheim Jan-Harm Mülstegen
702.
Girdleness, Aberdeen (NE Scotland) Joseph Nichols
703.
Givry Philippe Degossely
704.
Gjerrild (RL) Robert Luttik
705.
Glenalmond (Perthshire, Scotland) Clive McKay
706.
Glen Artney, Comrie (Perthshire, Scotland) Clive McKay
707.
Glendaruel (Argyll, Scotland) Clive McKay
708.
Glendrissaig, Girvan (S Ayrshire, Scotland) John Bell
709.
Glen Eagles (Perthshire, Scotland) Clive McKay
710.
Glenisla (Angus, Scotland) Clive McKay
711.
Gloucester (general area), (Gloucs, England) Frank Steuck
712.
Gochenée (Doische) Jacques Bultot
713.
Goes Ies Meulmeester
714.
Goldcliff Lagoons (Gwent, Wales) Daniel Webb
715.
Gömnitzberg, Bujendorf Ingo Fahne
716.
Gonnehem, Hauts-de-France (nuit) Olivier Fontaine
717.
Gooimeerdijk-west, Almere Hugo Wieleman
718.
Goring Gap (W Sussex, England) David Campbell
719.
Gormack, Blairgowrie (Perthshire, Scotland) Clive McKay
720.
Gorssel (Ring-MUS) Gerard Boere
721.
Goudsberg (Lunteren) Bas van Dijk
722.
Gouvy Grégory Bia
723.
Graaf Visart (Brugge) Jan Desmet
724.
Grand Siècle (Versailles, 78) Stanislas Wroza
725.
Gravière Amay Charly Farinelle
726.
Green Village, Sfântu Gheorghe, Danube Delta Fabian Schneider
727.
Greifswald, deponie Salinenstrasse Friedrich Eidam
728.
Greifswalder Oie Stella Klasan
729.
Greifswald (nacht) Marcel Tenhaeff
730.
Grenå (RL) Robert Luttik
731.
Grenspark, Essen Joris Elst
732.
Grevenbicht (nacht) Ran Schols
733.
Grijpskerk, steltlopers Klaas Koopman
734.
Griminish Pt, North Uist (O Hebs, Scotland) Clive McKay
735.
Grindgat Weurt Eddy Nieuwstraten
736.
Gristhorpe Bay, Filey (N Yorks, England) Mark Pearson (nazemark@yahoo.com )
737.
Groby Pool, Newtown Linford (Leics, England) Allen Pocock
738.
Groesaart Poederlee Rudy Aeschlimann
739.
Groote Wielen, Gytsjerk Freek Nijland
740.
Groot Rietveld Melsele Lamien Verstraete
741.
Groot Schietveld Peter Symens
742.
Grosnez (Jersey, UK) Mick Dryden
743.
Grote Markt Brussel Maurice Segers
744.
Groupe 47 - Sprimont Daniel Rose
745.
Grüner Brink/Fehmarn Bernd Koop
746.
Guadalhorce (Esp) Andy Paterson
747.
Guadalmesí Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
748.
Gullane (E Lothian, Scotland) Stephen Welch
749.
Gulledelle 100, Brussel Olivier Beck
750.
Haaksbergerveen Laurents ten Voorde
751.
Haamstede (nacht) Maarten Sluijter
752.
Haarzuilens Fred Prak
753.
Haerst, Zwolle Joop van Ardenne
754.
Haeska (Matsalu Nationaal Park, Estonia) Trinus Haitjema
755.
Hägendorf (Nacht) Thomas Lüthi
756.
Hagen (Westf.), Lennemündung Johannes Kamp
757.
Hageven Lommel Schuurmans Patrick
758.
Halde - Schwarzwald Jan Daniels-Trautner
759.
Hale Head (Widnes, Halton, England) Jeff Clarke
760.
Hällögern Alan Dalton
761.
Hamburger Hallig, Nordfriesland Martin Suanjak
762.
Hamburger Yachthafen Bernhard Kondziella
763.
Hamburg-Fuchsberg Dieter Barthold
764.
Hamburg-Georgswerder Bernhard Kondziella
765.
Hameau des Papins Eric Cuvelier
766.
Hammana Tomas Haraldsson / André Bechara
767.
Hampstead Heath (London, England) David Darrell-Lambert
768.
Harculo Gerben Mensink
769.
Harden, Penistone (S Yorks, England) Dave Pennington
770.
Hardinxveld (nacht) Ies Meulmeester
771.
Harley, Rotherham (nocturnal flight calls) Dave Simmonite
772.
Harrogate (N Yorks, England) Andy Hanby
773.
Harrop Edge, Bradford (W Yorks, England) Dave Barker
774.
Hartshill Hayes CP (Warks, England) John Harris
775.
Harzé Jean Coulée
776.
Harzé – Paradis Robin Gailly
777.
Haslingden Laund (Lancs, England) Bryan Yorke
778.
Hasselt (nacht) Jesse Oosterhuis
779.
Hauteur de Spa Sébastien Finck
780.
Havelandweg, Eibergen Willie Smeenk
781.
Havelange, jardin Cizée Michel Ittelet
782.
Haversi Annika Forsten
783.
Haversi (öö) Annika Forsten
784.
Hawkcraig Point, Aberdour (Fife, Scotland) Graham Sparshott
785.
Hawk Mountain Laurie Goodrich
786.
Hawk Ridge Bird Observatory (AM shore count) Karl Bardon
787.
Hay-a-Park (Knaresborough, N Yorks) Stephen Roost
788.
Hazewater (Amersfoort) Gideon Vreeman
789.
Heacham South Beach (Norfolk, England) Andy Mckee
790.
Heemtuin Muntendam Bennie Oving
791.
Heesselt Steenfabriek Els Bary-Peters
792.
Heiakker Wingene Thomas Vermeire
793.
Heibloemlaan Kalmthout Dan Slootmaekers
794.
Heidestein (bij Zeist) Hans Schouwenburg
795.
Heihoek, Lichtervelde Ludwig Delecluyse
796.
Heiligenhafen, "Cap Clangula", Kreis Ostholstein Peter Schleef
797.
Hellegatsplaten, Ooltgensplaat Dirk van Straalen
798.
Hellekens Herentals Tom Slegers
799.
Henri-Chapelle Bruno Portier
800.
Hérinnes Nicolas Dutoit
801.
Hervester Bruch, Dorsten (NRW) Jan Hein van Steenis
802.
Hessenstein, Panker Ingo Fahne
803.
Het Blak in Beerse Paul Prinsen
804.
Het Hogezand, Hoekse Waard Menno Korbijn
805.
Het Middelveen, Rijssen Herman Bruggink
806.
Het Oostermaet (bij Bathmen) Erwin Ruessink
807.
Heulebos-Beurtemolen Emmanuel Desmet
808.
Heultje-Westerlo Ignace Ledegen
809.
Heurne Davy De Groote
810.
Heuseux Dominique Peeters
811.
Heymbosch, Jette Michel Janssens
812.
Heysham Bird Obs, Morecambe (Lancs, England) Jean Roberts
813.
Heysham Bird Obs - ringing, Morecambe (Lancs, England) Jean Roberts
814.
Heythuysen, Limburg (Ring-MUS) Jeroen Nagtegaal
815.
Higham, Barnsley (S Yorks, England) Geoff Carr
816.
Hill of Beath, Cowdenbeath (Fife, Scotland) Alistair Shuttleworth
817.
Hobokense Polder Luc Van Schoor
818.
Hochter Bampd Laurent Louis
819.
Hoeksken (Knesselare-Ursel) Steven Degraer
820.
Hoek van Holland (zeetrek) Gerard Troost
821.
Hofn Bird Observatory Clive McKay
822.
Hoge Dumpel Oudenaarde Ludo Vanderlinden
823.
Hoge Mierdse Heide Marc Smets
824.
Holcombe Hill (Lancs, England) Simon Johnson
825.
Holland Haven (Essex, England) mattlonsdale
826.
Hollandscheveld Erwin Hooge
827.
Holme Dunes (Norfolk, England) Gary Hibberd
828.
Holnis Moor Michael Fischer
829.
Holtingerveld Bart Hoekstra
830.
Holtser Hage Morten DD Hansen
831.
Holwerd (pier) Gerard Troost
832.
Holwerd, waddendijk Peter ter Heide
833.
Holýšov Libor Schröpfer
834.
Hondsbossche Nomdo Dijkstra
835.
Hondsbroekse Pleij, Arnhem Jochem van de Kamp
836.
Honnay Sevrin Damien
837.
Hoogekampse Plas, De Bilt Hein Prinsen
838.
Hooge Weide, Lochem Hans van Hoorn
839.
Hooijdonk (Breda) Rutger van Ouwerkerk
840.
Hook Island (E Yorks, England) Jacob Spinks
841.
Horenberg Eizer Frederik Fluyt
842.
Horsedown Common, Crondall (Hants, England) Keith Betton
843.
Horsey/Waxham (Norfolk, England) Andrew Grieve
844.
Horumersiel (Friesland, Niedersachsen) Micha Neumann
845.
Hotondeberg Zulzeke Vlaamse Ardennen Paul Van Daele
846.
Houkeweg Sneek Johannes Fokkens
847.
Houmet Herbé (Alderney) Robert Manzano
848.
Hound Point (W Lothian, Scotland) Chris McInerney
849.
Houten (nacht) Lauren Zwemer
850.
Houten-Oost Bram Borkent
851.
Houten-Zuid Bram Rijksen
852.
Houwaart Kamiel Aerts
853.
Hove - Frijthout Jan Celis
854.
Huarte-Pamplona Gabriel Berasategui
855.
Huisduinen (zeetrek) Fred Geldermans
856.
Huissen Vincent de Boer
857.
Huis ter Heide oost Frank Gijselhart
858.
Huis ter Heide west (Leikeven) Frank Gijselhart
859.
Hula Valley Francisbernard Argyle
860.
Hulteveld Beigem-Grimbergen Maurice Segers
861.
Hunmanby Gap (N Yorks, England) Keith Clarkson
862.
Hunmanby nocturnal flight calls (N Yorks, England) Will Scott
863.
Hunstanton Cliffs (Norfolk, England) Gary Hibberd
864.
Hussevelde Ward De Moor
865.
Husum Martin Kuehn
866.
Husum-Neustadt (nocturnal flight calls) Balduin Fischer
867.
Hutton Roof (Cumbria, England) Bryan Yorke
868.
Hvidovre (RL) Robert Luttik
869.
Hynish, Tiree (Argyll, Scotland) Clive McKay
870.
IBRC Eilat - ringing Noam Weiss
871.
IJmeerdijk, Almere Henk Koffijberg
872.
IJmuiden aan Zee Dick Groenendijk
873.
IJmuiden Zuidpier (zeetrek) Dick Groenendijk
874.
IJsevallei Huldenberg Frederik Fluyt
875.
IJsselkop (Arnhem) Vincent de Boer
876.
IJssel - Scherenwelle (Kampen) Joop van Ardenne
877.
Industriezone Genk Zuid Jelle Van den Berghe
878.
Ingooigem Christoph Wintein
879.
Inverkeithing (Fife, Scotland) Alistair Shuttleworth
880.
Inversnaid, Loch Lomond (Clyde, Scotland) Clive McKay
881.
Isla de Escombreras-Cartagena Jacinto Martinez
882.
Isla de Tarifa Rafa Benjumea, Blanca Pérez & Andrés de la Cruz
883.
Isle of May Bird Obs Clive McKay
884.
Isles les Meldeuses (77) Antoine Kita
885.
Iverley (Staffs, England) James Griffiths
886.
Ivoz Charly Farinelle
887.
Jacobssteeg, De Bilt Anton Schortinghuis
888.
Jardin Rue Pasteur, Vimy (62) Vincent Cohez
889.
Jauregiaroztegi, Auritz-Burguete Gabriel Berasategui
890.
Jeldwen RS, Lowestoft (Suffolk, England) Derek Beamish
891.
Jetée de Mehdiya - Kenitra Simon Claden
892.
Juliana van Stolbergpark, Amersfoort (nacht) Gerda van Deelen
893.
Junner Koeland, Arriën - Ommen Kees van Kleef
894.
Kabli unknown
895.
Kabli birdstation Meelis Leivits
896.
Kaczawskie Mountains Kamil Struś
897.
Kalkense Meersen Ward De Moor
898.
Kalmthout centrum Glenn Vermeersch
899.
Kalmthoutse Heide Herman Jacobs
900.
Kampenhout Meerbeekse Hoek Steven D'hont
901.
Kampen, Sylt Eugen Kiser
902.
Kampveld Oostkamp (ringen) Thomas Vermeire
903.
Kanaalpark, Rosmalen Jaap van der Linden
904.
Kap Wacholder, Rügen Ingo Fahne
905.
Kardingebult, Groningen Jacob Bosma
906.
Karstraat (Wittem) Henk Sierdsema
907.
Kasteel van Horst, Sint-Pieters-Rode Jonas Daems
908.
Katwijk - Savoy (zeetrek) René van Rossum
909.
Käyrälä Olli Haukkovaara
910.
Kazbegi Brecht Verhelst
911.
KBR Overstromingsgebied Zuid Ronan Felix
912.
Kerkhof Roeselaere Domien Devos
913.
Kerstlingeröder Feld Maarten Mooij
914.
Kesem - קסם Jonathan Meyrav
915.
Kesselberg Leuven Gert Vandezande
916.
Kesselse Heide Bart Moons
917.
Kester Lieven Decrick
918.
Kesterheide, Gooik Sander Van Haver
919.
Ketelbrug/Kamperhoek Mervyn Roos
920.
Kibbutz Lotan - ringing David Schoneveld
921.
Kibbutz Lotan - visible migration David Schoneveld
922.
Kieler Bucht Ingo Fahne
923.
Kijkplatform Het Zwin Patrick Janssens
924.
Kijkplatform Uitkerke Paul D'hoore
925.
Kijkuit, De Haan Stijn Borny
926.
Kijkverdriet Ravels Marc Smets
927.
Kilry RS (Angus, Scotland) Clive McKay
928.
Kincraig Point (Fife, Scotland) Chris Smout
929.
Kinderdijk Adri Clements
930.
Kinghorn (Fife, Scotland) Angus Jennings
931.
Kingussie, Strathspey (Highland, Scotland) Jef Leestmans
932.
Kleeberg Martin Suanjak
933.
Kleiner Binnensee/Kreis Plön Bernd Koop
934.
Klein Valkenisse, Dishoek Arjen van Gilst
935.
Kleistraat Aartselaar Wouter Van Assche
936.
Koartwald, Surhuisterveen Derick Hiemstra
937.
Kolka point Gerard Troost
938.
Kolka point - captures Gaidis Grandans
939.
Kolpaert- Huyse Geert Colembie
940.
Koornwaard (a/d Maas), Empel Rens Keijsers
941.
Köppchensee, Berlin Christoph Bock
942.
Kop van Katendrecht, Rotterdam Remco Hofland
943.
Korendijkse Slikken Martin Prins
944.
Kornwerderzand Gerard Troost
945.
Korte Waarden (Elburg) Martin Jansen
946.
Kortrijk (nacht) Ignaas Robbe
947.
Kraaienberg / Vliegveld Grimbergen René De Boom
948.
Kråkenabben André Julinder
949.
Kristalbad, Hengelo Timo Roeke
950.
Kristallijn Maatheide Eddy Vaes
951.
Kristallijn Maatheide (nacht) Toon Janssen
952.
Kromme Rijn (Werkhoven) Bram den Hertog
953.
Kroonstraat Lubbeek Gert Vandezande
954.
Kruibeekse polder Johan Colman
955.
Kruibeke Noord Erik Van Bogaert
956.
Kruishaarsche heide Ype Hoekstra
957.
Kruiskouter Relegem-Asse René De Boom
958.
Kuinderbos Niko Groen
959.
Kuivastu Annika Forsten
960.
Kuurne centrum (nachttrek) Free Claerbout
961.
Kwarekken Jos Van Kerckhoven
962.
Kwintelooijen (bij Veenendaal) Aart Vink
963.
Laajalahti Annika Forsten
964.
Laaxum (ZW-Friesland) Yde Kuipers Tel 0514581617
965.
La Bade, Treilles, Aude (11) Sébastien Roques
966.
Laboru Arnaud Beckers
967.
Labost, Lewis (O Hebs, Scotland) Clive McKay
968.
La Butte de Mareil, Mareil-en-France (95) Julien Piolain
969.
Lac de Bairon (08 - Ardennes) ALLART Renaud
970.
Lac de Marcenay Joseph Abel
971.
La Chapelle Biche (61) Dimitri Aubert
972.
La Chaussée Tirancourt (80) Xavier Commecy
973.
la Clotte de Montpezat (Roquefort-des-Corbières, Aude) Georges Olioso
974.
La Cotentin (Planguenoual) irene negre
975.
La Coupe (Jersey, UK) Michael Dryden
976.
La Cumine Thierry Debaere
977.
La Gibeline, Saint Laurent d'Aigouze (30) Benjamin Vollot
978.
Lagny sur Marne (77) Thomas Bitsch
979.
Laguna del Canal José Antonio Cañizares Mata
980.
LaHutte Paul Michaux
981.
La Jaonneuse (Guernsey) Wayne Turner
982.
La Livinière (34, Herault) Yves Borremans
983.
Lamain Benoît Gauquie
984.
Lamanva, Falmouth (Cornwall, England) Ben Porter
985.
La Marina, Alicante (Esp) Simon Johnson
986.
Landgoed de Utrecht, Esbeek Bert van Opstal
987.
Landguard Bird Obs (Suffolk, England) Clive McKay
988.
Landschotse Heide (Middelbeers) Lex Peeters
989.
Landsort Alan Dalton
990.
Landsort, Sverige Raul Vicente
991.
Langebosch, Wildervank René Oving
992.
Langekampweg, Ede Sander Pruiksma
993.
Langevelderslag (landtrek) Jan Wierda
994.
Langevelderslag (zeetrek) Jan Wierda
995.
Langlütjen I, Wesermündung Markus Deutsch
996.
Langue de Barbarie Rafa Benjumea
997.
Laoküla Juha Saari
998.
La Peña Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
999.
Laplacestraat Amsterdam (nacht) Guus van Duin
1000.
La Retardière - Clion sur Indre Martine Helleman
1001.
La Rocque (Jersey, UK) Mick Dryden
1002.
Larserbos Flevoland (nacht) Guido Berger
1003.
Latokaski (yö) Mikko Heikkinen
1004.
Latour Rudi Dujardin
1005.
la Trimouille, Sainte-Soline (79) Pierre de Bouët du Portal
1006.
Laulasmaa (öö) Kaarel Võhandu
1007.
Lauwersmeer Jan Doevendans
1008.
Lauwersmeer, de Rug Lex Tervelde
1009.
Lauwersmeer, Kustweg Rommert Cazemier
1010.
Lauwersoog, haven (zeetrek) Gerard Troost
1011.
La valleuse d'Eletot (76) Pierre Bardou
1012.
Lavernock Pt (Glamorgan, Wales) Graham Smith
1013.
Leadbeater Dam, Halifax (W Yorks, England) Pete Smith
1014.
Le Bac à schlamms de Dourges, Pas de Calais (62) Vincent Cohez
1015.
Le Bois Maillard, Flers (61) Dimitri Aubert
1016.
Lebrade/Kreis Plön Bernd Koop
1017.
Le Clipon Benoît Paepegaey
1018.
Le corbeau, Baslieux (54, Meurthe-et-Moselle) Raphaël JILET
1019.
Le Croiseau François Doyen
1020.
Leefdaal Oost Kris Van Scharen
1021.
Leek Klaas Koopman
1022.
Leemput, Milsbeek Fred Hustings
1023.
Leersumse Veld Daniël Huis
1024.
Leeuwarderbos Jeroen Breidenbach
1025.
Leeuwarderbos (nacht) Jeroen Breidenbach
1026.
Leighfield, Rutland (Leics, England) Tim Caldicott
1027.
Leith Hill, Dorking (Surrey, England) Sam Bayley
1028.
Leith Hill (ringing) (Surrey, England) Sam Bayley
1029.
Lekkerkerk (nacht) Jonathan van Erkel
1030.
Le Marais de la Couture, Avion (62) Vincent Cohez
1031.
Les Lagunes - île de Porquerolles (83) Pierre-Yves PERROI
1032.
Les Puits, Noison (Nièvre) Gerard Boere
1033.
Les Terrasses alluviales de Courcelles-Bouafles (27) Lorthois Matthieu
1034.
Les terrils de Fouquières (62) Charlotte DEBRABANT
1035.
Letea (Danube Delta) Liviu Parau
1036.
Lettele Sem Jongeling
1037.
Leucate (Aude,11) Melchior Viallet
1038.
Leystraat Wannegem-Lede (Kruishoutem) Paul Vandenbulcke
1039.
Liberchies Jacques Bultot
1040.
Liberton (Edinburgh, Scotland) Geoff Morgan
1041.
Liège-Laveu André Burnel
1042.
Liff, Dundee (Scotland) Clive McKay
1043.
Lille - nuit (59) Clément Mériglier
1044.
Linnasten aukea Olli Haukkovaara
1045.
Lintrathen (Angus, Scotland) Clive McKay
1046.
Lisdoonvarna Jan Biemans
1047.
Listel Tour Carbonière, Saint Laurent d'Aigouze (30) Benjamin Vollot
1048.
Little Neston (Cheshire,England) grahamjones
1049.
Loch Gruinart, Islay (Argyll, Scotland) Clive McKay
1050.
Loch of Skene (Aberdeenshire, Scotland) Hugh Addlesee
1051.
Loch Urr (D&G, Scotland) tcl1421
1052.
Lokeren Spoele, nachttrek Tom Gheskiere
1053.
Lomm Bjorn Alards
1054.
Lommel centrum, nachttrek Toon Jansen †
1055.
Longinusturm, Baumberge Johannes Kamp
1056.
Long Nab, Burniston (N Yorks, England) Nick Addey
1057.
Lôn Las, Rhiw, (Gwynedd, Wales) Andrew Clarke
1058.
Loo, Jõelähtme (öö) Juha Saari
1059.
Loonse Waard, Wijchen Roy Sluis
1060.
Loozerheide (bij Weert) Frank Neijts
1061.
L'Oustaou - île de Porquerolles (83) Pierre-Yves PERROI
1062.
Louveigné - Château d''eau Christophe Bouhon
1063.
Lower Brook, Test Valley (Hants, England) Peter Jones
1064.
Low Moor, Bradford (W Yorks, England) Martyn Priestley
1065.
Loyers Xavier Vandevyvre
1066.
Lührs (Rotterdam-Noord) Natuur- en Vogelwacht "Rotta"
1067.
Luipegemkouter, Bornem Joost Reyniers
1068.
Lutley Wedge, Halesowen (W Midlands, England) Craig Round
1069.
Luttelgeest Adri de Boer
1070.
Lutten-Mühlbachstraße, Goldenstedt Frank Rieken
1071.
Lytchett Bay RS (Dorset, England) Shaun Robson
1072.
Lytchett Bay view (Dorset, England) Paul Morton
1073.
Lytchett Heath, Dorset (nocturnal flight calls) Paul Morton
1074.
Lytchett Matravers (nocturnal flight calls) Paul Morton
1075.
Maari Annika Forsten
1076.
Maarnsche Berg Aat Schaftenaar
1077.
Maarnse Berg/Maarn-Zuid (nacht) Aat Schaftenaar
1078.
Maasmond (Maasvlakte) Hugo van der Slot
1079.
Maasvallei Noord (Houbenhof Geistingen) Emiel Opdenacker
1080.
Maasvallei-Zuid Jan Gabriëls
1081.
Maasvlakte II Hugo van der Slot
1082.
Machrihanish Seabird Observatory Eddie Maguire
1083.
Mahsom - מחסום Jonathan Meyrav
1084.
Maidens (Ayrshire, Scotland) Angus Hogg
1085.
Maison de Clémenceau, Saint Vincent sur Jard (Vendée, 85) Maxime Pirio
1086.
Maizeret Geoffrey Raison
1087.
Mäkiluoto Annika Forsten
1088.
Makkumer Zuidwaard Tryntsje Albada
1089.
Mälarklippen Alan Dalton
1090.
Maldegemveld Kurt De Kesel
1091.
Malente, Godenbergredder Ingo Fahne
1092.
Mallorca - Formentor Daniel Hinckley (G.O.R.A.)
1093.
Malo-les-Bains, 59 (nuit) Julien Piette
1094.
Mangurstadh, Lewis (O Hebs, Scotland) Clive McKay
1095.
Mantingerveld Erwin Hooge
1096.
Marais audomarois, Saint-Omer (62) Fabien Toulotte
1097.
Marais de Péronne-en-Mélantois, Nord (59) Quentin Dupriez
1098.
Marais de Saint-Julien-du-Sault François Bouzendorf
1099.
Marais de Wissant Arnaud GOVAERE
1100.
Marais d'Harchies Alain Malengreau
1101.
Marais du Vigueirat, Pisci Sud (13) Charles Tessier
1102.
Marchin (Ronheuville) Robert Polet
1103.
Margarethapolder (Terneuzen) Bert van Broekhoven
1104.
Mariapeel Hans-Peter Uebelgünn
1105.
Marieulle en Moselle (57) Matthieu Huyot
1106.
Marilles Hervé Paques
1107.
Marine Drive, Scarborough (N Yorks, England) Nick Addey
1108.
Markelo, grote en kleine Bree Henri Bouwmeester
1109.
Marquenterre (Baie de Somme) Adrien Leprêtre
1110.
Marriage's Hill (Wiltshire) Nick Adams
1111.
Marsac, "Combefolle", SPOL Mangeoire (16) Patrice Lavoue
1112.
Marshside, Southport (Lancs, England) John K Bannon
1113.
Mas Reynard, Vailhauques (34) Stéphan Tillo
1114.
Maubray, Vezonchaux Jacques-André Leclercq
1115.
Mazée - Tienne de Najauge Alain Paquet
1116.
Mechels Broek Regis Nossent
1117.
Mechels Broek (ringen) Jan Rottiers
1118.
Mechelse Heide Tine Pattyn
1119.
Meerlebroek, Reuver Willem Vergoossen
1120.
Meerveltvennen (bij Nederweert, Limburg) Frank Meeuwissen
1121.
Mehikoorma Triin Kaasiku
1122.
Meijendel (Wassenaar) Adri Remeeus
1123.
Meikle Obney, Perthshire (Scotland) Clive McKay
1124.
Meinweg, Venhof-Melicker Patrick Lemmens
1125.
Meinweg, Wolfsplateau Patrick Lemmens
1126.
Meise Eversem Maurice Segers
1127.
Meldert - Overhem Freek Verdonckt
1128.
Melick (nacht) Anja van Halbeek
1129.
Melilla (Esp) Diego Jerez
1130.
Mentrida José Antonio Fimia
1131.
Mepal (Cambs, England) Rob Partridge
1132.
Meppershall, Bedfordshire (nocturnal flight calls) Jim Porter
1133.
Merelake (Cheshire, England) Mick Ball
1134.
Merryton Low, Leek (Staffs, England) Nick Pomiankowski
1135.
Mickleden, Langsett (S Yorks, England) Clive McKay
1136.
Middelblok, Gouderak Coen van Nieuwamerongen
1137.
Middelkerke Zeetrek Miguel Demeulemeester
1138.
Miel Ottenpad Mol-Postel Eddy Vaes
1139.
Mijnterril Heusden Zolder Jan Kenens
1140.
Mijnterril Waterschei Jelle Van den Berghe
1141.
Milford Common, Selby (N Yorks, England) Paul Doherty
1142.
Millersville University Hawk Watch (PA) Aaron Haines
1143.
Millingerwaard Vincent Sanders
1144.
Millingerwaard (nacht) Vincent Sanders
1145.
Milliomont, Hubermont Yannic Giot
1146.
Mill Wood, Grays (Essex, England) David Darrell-Lambert
1147.
Mill Wood, Grays - nocturnal flight calls (Essex, England) David Darrell-Lambert
1148.
Minigaff (D&G, Scotland) Gavin Chambers
1149.
Minnygap (D&G, Scotland) tcl1421
1150.
Mirador de las águilas Blas López
1151.
Miramont d'Astarac, Gers (32) Daniel BACQUE
1152.
Mirwart - le Rôty Charlie Carels
1153.
Mirwart - Le Sartay Charlie Carels
1154.
Missour (nocturnal flight calls) Geoffrey Monchaux
1155.
Mittegrossefehn Torsten Penkert
1156.
Modiin hills Rafi Paz
1157.
Moerbeekstraat Eernegem Sam Dewanckele
1158.
Moircy Benjamin Christophe
1159.
Molenaarelst Olivier Dochy
1160.
Molendijk, Castricum Rob van Bemmelen
1161.
Molsbroek-Hamputten Joris Everaert
1162.
Monflanquin (Lot-et-Garonne 47) David Lambottin
1163.
Monifeith/Barry Buddon (Angus, Scotland) Clive McKay
1164.
Monkspath, Solihull (nocturnal flight calls) John Sirrett
1165.
Montclair Hawkwatch David A. La Puma
1166.
Mont de la Hutte Ploegsteert Martin Windels
1167.
Montmaur, Montpellier (nuit) Stanislas Wroza
1168.
Mont (Poulseur) Christophe Zaprudnik
1169.
Montreuil ville (Paris) Pierre Rousset
1170.
Montzen Jean Paul Rapaille
1171.
Mooder Maas (Blitterswijck) Bjorn Alards
1172.
Mookerheide Jeroen Veeken
1173.
Mookerheide (nacht) Jeroen Veeken
1174.
Moore Nature Reserve, (Warrington, England) Alan Hitchmough
1175.
Moorhauser Polder, Oldenburg Gundolf Reichert
1176.
Morgan's Hill, Calne (Wiltshire, England) Nick Adams
1177.
Morhet Benoît Molitor
1178.
Mørkvedodden (Bodø, Nordland) Christian Stolz
1179.
Mortagnebos, Sint-Denijs Yves De Bosscher
1180.
Mortel, Mook (nacht) Jeroen Veeken
1181.
Mortsel-Zigeuner Stijn Baeten
1182.
Moslesfehn West, Ammerland Lars Burnus
1183.
Mostmolen Zomergem Peter Wijnsouw
1184.
Mountcastle, Letham (Fife, Scotland) Norman Elkins
1185.
Mountsorrel (Leics, England) John Hague
1186.
Mouscron Christophe Gruwier
1187.
Mouscron (baguage) Christophe Gruwier
1188.
Mudhole, Moddergat Oscar Verhoeven
1189.
Mülheim a.d. Ruhr, Bodendeponie Kolkerhofweg Patrick Kretz
1190.
Mülheim a.d. Ruhr, Bollenberg Patrick Kretz
1191.
Mull of Galloway (D&G, Scotland) Clive McKay
1192.
Mull of Galloway RS (D&G, Scotland)
1193.
Mundesley (Norfolk, England) Mick Fiszer
1194.
Musselburgh (E Lothian, Scotland) Ian Andrews
1195.
Mwnt, Ceredigion (Wales, UK) Edward O'Connnor
1196.
Mynnydd Waun Fawr (Powys, Wales) tcl1421
1197.
Mynydd Llangynidr, Brecknock (Powys, Wales) Adrian Plant
1198.
Mynydd Mawr, Lleyn peninsula (Gwynedd, Wales) Andrew Clarke
1199.
NABU Bielefeld Tony Reinaud
1200.
Napton-on-the-Hill, Southam (nocturnal flight calls) Keith Yates
1201.
Natuurbrug Crailo (Bussum) Frank Derriks
1202.
Navas del Rey José Antonio Fimia
1203.
Na-watervogels-Ca Myrando Vandenbulcke
1204.
Needs Ore Point (Hants, England) Clay Jones
1205.
Neeltje Jans Mark Hoekstein
1206.
Neidingen Norbert Paquay
1207.
Nekkeveld te Nijkerk Robert Jan Jonkvorst
1208.
Nemunas - Uostadvario Svyturys Boris Belchev
1209.
Nereta Kaspars Funts
1210.
Nereta - vismig Kaspars Funts
1211.
Neufelder Koog Peter Schleef
1212.
Neupré Frédéric
1213.
Newbie/Seafield, Annan (D&G, Scotland) Colin Bushell
1214.
Newbiggin-by-the-Sea (Northumberland, England) Graeme Bowman
1215.
Newmains, Reston (Borders, Scotland) Clive McKay
1216.
Newton Point (Northumberland, England) Derek Forshaw
1217.
Nieuw Ehrenstein (Kerkrade) Nico Schaafstra
1218.
Nieuwe Keverdijkse Polder, Weesp Nittert van de Water
1219.
Nieuw-Haamstede (zeetrek) Maarten Sluiter
1220.
Nieuwpoort oosterstaketsel (zeetrek) Filip De Ruwe
1221.
Nieuw-Statenzijl Alwin van Lubeck
1222.
Nieuwvliet - Verdronken Zwarte Polder Axel Smets
1223.
Nieuw Wulven, Houten Bram Rijksen
1224.
Nijensleek (nacht) Guus van Duin
1225.
Nijkerkerbrug Gideon Vreeman
1226.
Nijverdal-Centrum Johan Stuut
1227.
Ninane, Chaudfontaine Fabian Chèvremont
1228.
Nodebais Vincent Bulteau
1229.
Noetselerveld Johan Stuut
1230.
Noirmont Point (Jersey, UK) Michael Dryden
1231.
Nolse Duinen Kalmthoutse Heide Herman Jacobs
1232.
Noordelijk eiland, Wintam Kris De Keersmaecker
1233.
Noordhout (Utrecht) Nicolien Drost
1234.
Noordkaap Jacob Bosma
1235.
Noordpolder van Delfgauw Rinse van der Vliet
1236.
Noordwijk Jelle van Dijk
1237.
Nørre Snede Morten DD Hansen
1238.
North Berwick (E Lothian, Scotland) Clive McKay
1239.
North Cambridge (nocturnal flight calls) Jon Heath
1240.
Northfleet (Kent, England) David Darrell-Lambert
1241.
North Hill, Haddenham (Cambs, England) Dick Newell
1242.
Northowram, Halifax (W Yorks, England) Andrew Cockcroft
1243.
Northrepps nocturnal flight calls (Norfolk, England) Andy Benson
1244.
North Ronaldsay Bird Obs (Orkney, Scotland) Rael Butcher
1245.
Norwood Edge (N Yorks, England) Andy Jowett
1246.
Nosterfield, Ripon (N Yorks, England) Roger Parrish
1247.
Nothomb Stéphane Raison
1248.
Nouvelles Philippe Degossely
1249.
NSG Am Berger Hang, Frankfurt Cedric Kleinert
1250.
Obigies Mathieu André
1251.
Ochsenturm, Imsum (Niedersachsen) Jörn Wildberger
1252.
Ochtensche Buitenpolder PieterGeert Gelderblom
1253.
Oelemars (Losser) Ben Hulsebos en Sander Wansing
1254.
Oesterputbrug Pieter Dhaluin
1255.
Oetersloven Wellen Pierre Vandersmissen
1256.
Ogden, Queensbury (W Yorks, England) Brian Sumner
1257.
Ogmore by Sea (Glamorgan, Wales) Adrian Plant
1258.
Ogston Resr (Derbs, England) timsexey
1259.
Oldbury, Severnside (Gloucs, England) Francis Steuck
1260.
Oldenburger Graben, östl. Grube Ingo Fahne
1261.
Oldenburger Graben, westl. Grube Ingo Fahne
1262.
Old Town, Poole - Nocturnal Listening Station (Dorset, England) Paul Morton
1263.
Oleye Pierre Godechal
1264.
Olhão Thijs Valkenburg
1265.
Olne René Gerardy
1266.
Ombligo Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
1267.
Onstwedde Rik Wever
1268.
Ooijse Graaf Frank Majoor
1269.
Ooltgensplaat, Spui (nacht) Robbin van Dijk
1270.
Oostvaardersplassen Kees Breek
1271.
Opgespoten Terrein Oudenaarde Davy De Groote
1272.
Opkanne Riemst Remar Erens
1273.
Opstalvallei Bram Van Loock
1274.
Oranjezon Marcel Klootwijk
1275.
Oranjezon, Vrouwenpolder Adri Joosse
1276.
Ortaffa (Pyrénées Orientales, 66) Benjamin Calmon
1277.
Ortelerveld Herman Bosman
1278.
Osnabrück Eversburg Irina Würtele
1279.
Osnabrück Hasepark Irina Würtele
1280.
Osten - Sietwende Hilger Lemke
1281.
Oterdum-monument (Termunten) Peter van Wijngaarden
1282.
Ottenby fågelstation Tim Jones
1283.
Ottershagen, Lattrop Robert Westerhof
1284.
Oude- en Nieuwe Gasthuis-terrein Almen (ONG) Gerard Boere
1285.
Oudemolen(Dr) Eelke Schoppers
1286.
Oude stort Landgraaf Nico Schaafstra
1287.
Oud Klooster Dendermonde Robbert Schepers
1288.
Oud Turnhout Jef Geudens
1289.
Ouessant François Bouzendorf
1290.
Ouessant, Phare du Créac'h (nuit) Quentin Dupriez
1291.
Ouistreham (Normandie) James Jean Baptiste
1292.
Out Head (Fife, Scotland) Clive McKay
1293.
Out Skerries (Shetland, Scotland) Nick Addey
1294.
Ovenden (W Yorks, England) Andrew Huyton
1295.
Ovisi Annika Forsten
1296.
Oxenhope, Bradford (W Yorks, England) Dave Barker
1297.
Oxley Marshes RS (Suffolk, England) Brian Thompson
1298.
Oxmoor LNR (Runcorn, Halton, England) Jeff Clarke
1299.
Ozendyke (N Yorks, England) Paul Doherty
1300.
Painswick Beacon (Gloucs, England) Frank Steuck
1301.
Pakri neem, Paldiski Juha Saari
1302.
Palmones Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
1303.
Pamel-Roosdaal Joost Mertens
1304.
Pampskatan Annika Forsten
1305.
Pannerdense Kop (Pannerden) Olaf Klaassen
1306.
Pape point Gaidis Grandans
1307.
Parc des Beaumonts (Ile de France) David Thorns
1308.
Parc des Beaumonts - Ile de France (Nuit) David Thorns
1309.
Park Berg & Bos, Apeldoorn Maarten Kaales
1310.
Parnassia, Kennemerduinen Hans Groot
1311.
Parnassturm, Plön Bernd Koop
1312.
Parque Entre Nubes-- Mirador de Juan Rey Jacob Drucker
1313.
Parque Metropolitano Simon Bolivar Jacob Drucker
1314.
Parque Natural Sierra Norte, Sevilla Rafa Benjumea
1315.
Patersberg Kluisbergen Paul Vandaele
1316.
Patersgronden/Groote heide Wim Deeben
1317.
Paterswoldse Meer Henk van Schuppen
1318.
Paul Clough, Bradford (W Yorks, England) Chris King
1319.
Peel Hall R.S., Warrington (Cheshire, England) George Dunbar
1320.
Peel Hall, Warrington (Cheshire, England) George Dunbar
1321.
Peillac, Morbihan (56) Dominique Boucharel
1322.
Pelzerhaken, Kreis Ostholstein Bernd Koop
1323.
Pelzerhaken-Leuchtturm Bernd Koop
1324.
Pendeen Watch (Cornwall, England) Ian Prentice
1325.
Peñiscola Quique Luque
1326.
Peñón del Cuervo - Málaga (Esp) Salvador García
1327.
Pen-y-lan, Newport (Gwent, S Wales) Adrian Plant
1328.
Perjatsi Annika Forsten
1329.
Pernier, Cérilly (03) Hugo Samain
1330.
Peterstone Gout (Gwent, Wales) Adrian Plant
1331.
Pettemer Zeewering Nomdo Dijkstra
1332.
Pewsey Downs (Wiltshire, England) John Last
1333.
Pfaffensee/Teufelsee, Echzell Cedric Kleinert
1334.
Phare du Créac'h (Ouessant) Aurélien AUDEVARD
1335.
Philipsdam Adri Clements
1336.
Phragmitaie, Barsac (33) Christian Paucot
1337.
Piddle Valley, Dorset (nocturnal flight calls) Paul Morton
1338.
Pihlajamäki, Hki (yö) Juha Saari
1339.
Pijnacker-Zuid Peter Elfferich
1340.
Pilton, Rutland (Leics, England) Tim Caldicott
1341.
Pipps Ford, Suffolk (nocturnal flight calls) Phil Whittaker
1342.
Pitsford Resr (Northants, England) Jacob Spinks
1343.
Pittemberg Pittem Martin Debouver
1344.
Plaine de Chassart Jacques Bultot
1345.
Plantage Willem III (Elst) Aart Vink
1346.
Plateau de Herve Jean Paul Rapaille
1347.
Plateau de la Chapelle aux Sabots Philippe Hermand
1348.
Plateau de la Foresterie, ZO Brussel Karel Samyn
1349.
Plateau Mollendaal Bierbeek Dirk von Werne
1350.
Plateau van Moorsel Axel Smets
1351.
Plate dessous les Monts Rudi Dujardin
1352.
Plauen-Oberlosa Frank Müller
1353.
Plenimir BSPB
1354.
Pointe de Chassiron Ile d'Oléron (Charente-Maritime, 17) Olivier Laluque
1355.
Pointe de Gatseau, Ile d'Oléron (Charente-Maritime, 17) Olivier Laluque
1356.
Pointe de Grave, Gironde (33) Jean-Paul URCUN
1357.
Pointe de Grave (nuit) Niels Goulem
1358.
Pointe de Landunvez (Finistère, 29) Théry Sanquer Joël
1359.
Pointe de Penmarc'h (Bretagne) Laurent Thébault
1360.
Pointe de Pern (Ouessant) Aurélien AUDEVARD
1361.
Pointe de Porz Doun (Ouessant) Aurélien AUDEVARD
1362.
Pointe du Cap-Ferret (33) Matthias Grandpierre
1363.
Pointe du Hoc (Normandie) Gilbert Vimard
1364.
Pointe du Hourdel (Baie de Somme) Adrien Leprêtre
1365.
Point Pinos Seawatch Karl Bardon
1366.
Polder de Purmer Maarten Hotting
1367.
Polder Krûsbrekken Johannes Fokkens
1368.
Pompstation Meerbeek, Kortenberg Axel Smets
1369.
Pontaury, le Marbin Philippe GILSON
1370.
Pont de Gau, Saintes Maries de la Mer (13) Benjamin Vollot
1371.
Pontstraat Ruiselede Thomas Vermeire
1372.
Pool of Peace, Wijtschate Olivier Dochy
1373.
Põõsaspea neem Annika Forsten
1374.
Porkala Söderskär Annika Forsten
1375.
Porkkalan luotsiasema Annika Forsten
1376.
Port Barbe, La Chapelle-sur-Erdre (Loire-Atlantique, 44) Abel Prampart
1377.
Port d'Antifer (Normandie) Guy Béteille
1378.
Porthgwarra (Cornwall, England) Ian Prentice
1379.
Portland vismig (Dorset, England) Sean Foote
1380.
Portmahomack (Highland, Scotland) Dave Tanner
1381.
Portocolom Mabel Gutierrez
1382.
Porto Moniz - Madeira (Por) Michel de Lange
1383.
Portskewett, Gwent (S Wales) Matt Hobbs
1384.
Poynton Pool (Cheshire,England) Tony Broome
1385.
Poznan (nocturnal flight calls) Pawel Szymanski
1386.
Premery garden Gerard Boere
1387.
Presqu'île de Quiberon, jardin (56) Guillaume Bruneau
1388.
Presqu'île Renote, Trégastel (22) Sébastien Nédellec
1389.
Preux-au-Bois (59) Quentin Dupriez
1390.
Preux-au-Bois - nuit (59) Quentin Dupriez
1391.
Prinsenpark, Retie Tom Vandevenne
1392.
Prinsessenpark, Zwijndrecht (nacht) Jan-Kees Bossenbroek
1393.
Prouvy-Rawé Rudi Dujardin
1394.
Provinciaal Domein Broek De Naeyer -
1395.
Puerto de Bolonia Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
1396.
Puerto del Cabrito Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
1397.
Puerto de Portalet SEO-Aragon
1398.
Puerto de Somport SEO-Aragon
1399.
Pugneys CP, Wakefield (W Yorks, England) Jonathan Holliday
1400.
Puise nina captures Tarvo Valker
1401.
Puise nina (öö) Tarvo Valker
1402.
Puise sadam, Matsalu Cees Witkamp
1403.
Pulborough (nocturnal flight calls) (Sussex, England) Matt Phelps
1404.
Punta Ballota Gonzalo Pardo de Santayana
1405.
Punta Camarinal/Cabo de gracia Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
1406.
Punta Carnero (Esp) Paco Montoya
1407.
Punta de Calaburras (Esp) Blas Lopez
1408.
Punta de la Vaca (Esp) Jorge Valella
1409.
Punta de Teno - Tenerife Guus van Duin
1410.
Punta Pateiro (Esp) Cosme Damian Romai
1411.
Punt van Reide Peter van Wijngaarden
1412.
Purnode Bruno Denoiseux
1413.
Purton (Gloucs, England) Frank Steuk
1414.
Puttgarden (Fehmarn) Micha A. Neumann
1415.
Püttsee/Fehmarn Bernd Koop
1416.
Put van Cloedt Johan Debuck
1417.
Pylkwier, Leeuwarden Merel Zweemer
1418.
Quai de Pointe-au-Père, Rimouski (QC) Mikaël Jaffré
1419.
Queensbury Triangle (W Yorks, England) David Barker
1420.
Quend-Plage Thibaud Daumal
1421.
Raalte (Ring-MUS) Henri Bouwmeester
1422.
Rainham (Essex, England) David Darrell-Lambert
1423.
Ramecroix, Heusy (Verviers) André Baron
1424.
Ramsley Moor (Derbs, England) Clive McKay
1425.
Ransart Jacques Bultot
1426.
Rasterhoffpark Sneek Johannes Fokkens
1427.
Ravenscar (N Yorks, England) Nick Addey
1428.
Ravnets (Bourgas) BSPB
1429.
Rawmarsh, Rotherham (S Yorks, England) Mark Langston
1430.
RC St Marcel, Mauguio (34) Benjamin Vollot
1431.
Red Hill, Eakring (Notts, England) Trevor Pendleton
1432.
Redichemse waard (Culemborg) Louis van Oort
1433.
Redmires Resr, Sheffield (S Yorks, England) Richard Hill
1434.
Red Moss, Bolton (Gtr Manchester)) Simon Johnson
1435.
Redoute de Lindus, Pyrénées-Atlantiques (64) Jean-Paul URCUN
1436.
Red Rocks (Cheshire, England) Jane Turner
1437.
Regné Grégory Bia
1438.
Reigersbroek, Montfort Don Metsemakers
1439.
Reighton Sands (N Yorks, England) Mark Pearson (nazemark@yahoo.com )
1440.
Reserva Natural de Zaframagón Fernando Gavilan
1441.
Réserve de Saclay Emmanuel Janot
1442.
Réserve de st Quentin en Yvelines Emmanuel Janot
1443.
Réserve du Gros Banc (14) James Jean-Baptiste
1444.
Réserve Naturelle de Chérine, St-Michel-en-Brenne (36) Etienne Debenest
1445.
Reserve Naturelle de la Baie de Somme Adrien LEPRETRE
1446.
Réserve naturelle de l’étang de Biguglia, Corse Antoine Leoncini
1447.
Réserve Naturelle de Saint-Mesmin (45, Loiret) Lionel Frederic
1448.
Réserve Ornithologique de Bas-Rebourseaux, Yonne François Bouzendorf
1449.
Reulsberg (Horst) Bjorn Alards
1450.
Reva, Rombalds Moor (Bradford, England) Shaun Radcliffe
1451.
Rheden Jan Schoppers
1452.
Richmond Park, London (England, UK) Jan Wilczur
1453.
Rickelsbüller Koog/Margarethekog Ingo Fahne
1454.
Ridge Hill, Shenley (Herts, England) Jim Terry
1455.
Rijmenam (ringen) Jan Rottiers
1456.
Rijnsweerd-Zuid (nacht) Hein Prinsen
1457.
Rijswijk (ZH) Mark Zevenbergen
1458.
Ringpost Ter Tommen Hoeselt Jean Houbrechts
1459.
Ringstation Bernissem Sint-Truiden Dirk Ottenburghs
1460.
Ringstation 'Hoogstraat' Bierbeek Johan Vanautgaerden
1461.
Ringstation 'Kerselaarlaan' Lovenjoel Johan Vanautgaerden
1462.
Ringstation "Molenbeekvallei" Korbeek-Lo Johan Vanautgaerden
1463.
Ringstation 'Strooiselhoeve' Begijnendijk Johan Vanautgaerden
1464.
Ringstation Zwevegem Christoph Wintein
1465.
Ringstation Zwin Natuur Park Ringgroep Natuurpark Zwin
1466.
Río Jarama/Barajas Sergio Sanz González
1467.
Ristisaari Annika Forsten
1468.
Ristna Annika Forsten
1469.
Riuttasaari (Mallasselkä) Olli Haukkovaara
1470.
Rizoikouter, Maarkedal Paul Vandenbulcke
1471.
RN Estagnol, Villeneuve les Maguelonnes (34) Benjamin Vollot
1472.
RNN de l'étang de la Mazière Villeton (47) Pierre Fichaux
1473.
RNOP Ploegsteert Martin Windels
1474.
RNR de la Tour du Valat Thomas Blanchon
1475.
Robledo de Chavela José Antonio Fimia
1476.
Roc de Conilhac - Gruissan Tristan Guillosson
1477.
Roche de Vic, Commune d'Albussac, Corrèze (19) Dominique Testaert
1478.
Rochefort (nocturnal flight calls) Louis Sallé
1479.
Rockmarshall (Co. Louth, Ireland) Tom Cooney
1480.
Rodeo Lagoon Seawatch William Legge
1481.
Rodley NR, Leeds (W Yorks, England) John Cooper
1482.
Rod Moor, Sheffield (S Yorks, England) Andy Deighton
1483.
Rodwell, Weymouth (nocturnal flight calls) Joe Stockwell
1484.
Roerdompstraat Olen Tom Slegers
1485.
Roezeberg (tussen Vasse en Ootmarsum) Robert Westerhof
1486.
Rohel, Tjeukemeer Jan de Jong
1487.
Roly, La Tuwaire Michel Ittelet
1488.
Roly, Les Onoyes Michel Ittelet
1489.
Rombalds Moor, Addingham (N Yorks, England) Dave Barker
1490.
Romsey, Greenhill (Hants, England) Peter Jones
1491.
Roscoff (Bretagne) Laurent Thébault
1492.
Roselière de Bonneuil, Sainte-Soline (79) Etienne Debenest
1493.
Rosemarkie (Highland, Scotland) Chris Smout
1494.
Rosenvold Morten DD Hansen
1495.
Rossall Point (Lancs, England) Seumus Eaves
1496.
Rossall School (Lancs, England) Seumus Eaves
1497.
Rottumeroog Nico de Vries
1498.
Rottumerplaat gerrit gerritsen
1499.
Roundhay Park, Leeds (W Yorks, England) Matthew Hobbs
1500.
Rouvreux Véronique Demeuse
1501.
Rouvreux CB Christophe Bouhon
1502.
Rowsham (Bucks, England) Mike Wallen
1503.
Royal Birkdale GC, Southport (Lancs, England) John Bannon
1504.
Royd Moor Hill, Penistone (S Yorks, England) Jeff Lunn
1505.
Rubha Ardvule, S Uist (O Hebs, Scotland) John Kemp
1506.
Ruddon's Point (Fife, Scotland) Chris Smout
1507.
Rudry, Caerphilly (nocturnal flight calls) Trevor Fletcher
1508.
Ruidhorn Alwin van Lubeck
1509.
Ruimel (bij Sint-Michielsgestel) Jaap van der Linden
1510.
Rumaout (Kerlouan), Finistère - nuit Philippe J. Dubois
1511.
Rutland Water (Leics, England) Tim Caldicott
1512.
Ruurlo, Kaapdijk Ad Postma
1513.
RWZI Teralfene Wim D'Haseleer
1514.
Ryvissche, Zwijnaarde Rien De Keyser
1515.
Saghalvasho (nocturnal flight calls) Bjorn Alards
1516.
Saghalvasho - ringing Christian Brinkman
1517.
Sagres (Martinhal) (nocturnal flight calls) Magnus Robb
1518.
Saint-Amand-les-Eaux (59) Cédric Beaudoin
1519.
Saint-Denis-lès-Bourg - nuit (01) Pierre Crouzier
1520.
Saint-Firmin-les-Crotoy (Somme, 80) Alexander Hiley
1521.
Saint Georges sur Meuse Loly Pierre
1522.
Saint-Maurice-le-Vieil, Yonne (nuit) François Bouzendorf
1523.
Saint Pierre la Mer (Fleury) Yves Borremans
1524.
Saint-Rambert-d'Albon - nord Drôme (nuit) Vincent Palomares
1525.
Salcombe Hill, Sidmouth (Devon, England) Daniel Hennessy
1526.
Salisbury (nocturnal flight calls) Simon Gillings
1527.
Salme (Saarenmaa) timo.pettay@gmail.com
1528.
Salpetermosebakken, Sjælland Mathias Bjerregård
1529.
Saltburn (Cleveland, England) Damian Money
1530.
Saltfjärden Annika Forsten
1531.
Sanaig, Islay (Inner Hebrides, Scotland) Clie McKay
1532.
Sandwich Bay Bird Observatory, Kent (nocturnal flight calls) Martin Sutherland
1533.
Sandwich Bay Bird Obs (Kent, England) Ian Hodgson
1534.
Sandyforth, Wigan (Gr Manchester, England) Rob Thorpe
1535.
Sandy Point, Hayling Island (Hants, England) Andy Johnson
1536.
Sangatte Plage Mickael Dehaye
1537.
Santahamina Annika Forsten
1538.
Santa Luzia Gerrit Gerritsen
1539.
São Miguel (Azores) Thijs Valkenburg
1540.
Sarata (Porumbacu de Jos, Sibiu) Jan van Diermen
1541.
Sarimazi - Almond Orchard Steffen Oppel
1542.
Sarimazi - Selimiye, Antenna Steffen Oppel
1543.
Sarimazi - Watertank Steffen Oppel
1544.
Sart-Saint-Laurent Quentin Goffette
1545.
Sart-Tilman Arnaud Beckers
1546.
Sas Zomergem Peter Wijnsouw
1547.
Saul Warth, Frampton on Severn (Gloucs, England) Francis Steuck
1548.
Sautour Jacques Bultot
1549.
Savigny-sur-Orge, Essonne (nuit) Julien Rochefort
1550.
Sberchamps Benjamin Christophe
1551.
Scar House Res (N Yorks, England) Andy Hanby
1552.
Schapeweimolen, Rijswijk (ZH) Mark Zevenbergen
1553.
Schardam - Monument Jord Ingenbleek
1554.
Scheldebroeken Berlare Mathias Engelbeen
1555.
Scheveningen Rinse van der Vliet
1556.
Schiermonnikoog - Paal 10 Rob van Bemmelen
1557.
Schildwolde (tuinvangsten) Rinus Dillerop
1558.
Schiphol Airport Roy Slaterus
1559.
Schleswig (Innere Schlei) Oliver Piepgras
1560.
Schönerlinde, Berlin Christoph Bock
1561.
Schor Ouden Doel Wout De Rouck
1562.
Schor van Sint Annaland Adri Clements
1563.
Schoutenwaard (Wageningen) Frank Jongbloed
1564.
Schravenwildertpad, Waddinxveen Mark van Leeuwen
1565.
Schulensbroek Koen Leysen
1566.
Scolt Head Island (Norfolk, England) Neil Lawton
1567.
Scoughall seawatch (E Lothian, Scotland) Colin Davison
1568.
Scoughall vismig (E Lothian, Scotland) Colin Davison
1569.
Sde Boker Darren Burns
1570.
Seacliff (E Lothian, Scotland) Stephen Welch
1571.
Seafield Tower (Fife, Scotland) Alistair Shuttleworth
1572.
Seaton Sluice (Northumberland, England) Maurice Hepple
1573.
See hanne Mirnserklif Aart Vink
1574.
Segola - סגולה Jonathan Meyrav
1575.
Sehlendorfer Binnensee, Kreis Plön Bernd Koop
1576.
Sellack Ridge (Herefordshire, England) Daniel Webb
1577.
Selsley Common (Gloucs, England) Frank Steuck
1578.
Sérimont Hilda Rosseel
1579.
Sessenhausen (Westerwald) Alexander Diel
1580.
Sevenoaks (Kent, England) jamesking
1581.
Sevenum (nacht) Geert Lamers
1582.
Severnside (Gloucs, England) Matthew Hobbs
1583.
Sheffield (general area) Richard Hill
1584.
Sheriffmuir RS (Stirling, Scotland) Clive McKay
1585.
Sheriffmuir (Stirling, Scotland) Clive McKay
1586.
Sheringham Bird Observatory (Norfolk, England) Kevin Shepherd
1587.
Sheringham BO (miscellaneous) (Norfolk, England)
1588.
Sheringham - seawatch (Norfolk, England) Kevin Shepherd
1589.
Shibden Valley, Halifax (W Yorks, England) Pete Smith
1590.
Shore Road/Hunting Hill, Carnforth (Lancs, England) Bryan Yorke
1591.
Siberië (Haaksbergerveen) Wim Bakker
1592.
Sidestrand (Norfolk, England) Andy Benson
1593.
Siikalahti Annika Forsten
1594.
Sijbrandaburen Johannes Fokkens
1595.
Sinah Common, Hayling Island (Hants, England) Graham Stephenson
1596.
Sint-Anna Kortrijk Randhal Lauwers
1597.
Sint-Denijs Eddy Scheinpflug
1598.
Sint-Eloois Vijve, Gaverbeekse Meersen Peter Depodt
1599.
Sint Maarten, NH (Ring-MUS) Maurice Knijnsberg
1600.
Sint-Michielsgestel Jaap van der Linden
1601.
Site ornithologique des Cinq Tailles Christophe Hildebrand
1602.
Sitio das Fontes Thijs Valkenburg
1603.
Skagen Fuglestation Simon S. Christiansen
1604.
Slettnes Ludovic Scalabre
1605.
Slikken van de Heen Adri Clements
1606.
Smestow Valley (West Midlands, England) Kevin Clements
1607.
Smiddy Shaw Res, Consett (Durham, England) Tom Charman
1608.
SMUID Charlie Carels
1609.
Snippenweide Eine Alexander Devos
1610.
Söderskär (Borgå) Annika Forsten
1611.
Soesterkwartier, Amersfoort (nacht) Johan Jordaans
1612.
Soignies N/E Jean-François Fourez
1613.
Soignies, spodio François Doyen
1614.
Solre sur Sambre Paul Michaux
1615.
Sønderborg Kjeld Jensen
1616.
Sønderstrand Kjeld Jensen
1617.
Sonnisheide Houthalen Johan Lemmens
1618.
Sorel Point (Jersey, UK) Michael Dryden
1619.
Sorve Lighthouse ohaukkovaara@gmail.com, late@mac.com
1620.
Sosnovy Bor Denis Kitel
1621.
Soukan Kasavuori Touko Torppa
1622.
Soumagne Jacques Parmentier
1623.
South Carolina Coastal Raptor Migration Survey Audrey Poplin
1624.
South Cumbria area (Cumbria, England) Andrew Cockroft
1625.
Southdown Ridge, Lodmoor (Dorset, England) Ian Stanley
1626.
Southerness Point (D&G, Scotland) Colin Bushell
1627.
South Foreland, Kent (England) Ian Hodgson
1628.
South Haven, Studland (Dorset, England) Steve Smith
1629.
South Shields Leas (Tyne & Wear, England) Ross Ahmed
1630.
Southwold (Suffolk, England) Jonny Rankin
1631.
Sovet Sébastien Hauptmann
1632.
Spaarbekken Kluizen Luc Bekaert
1633.
Speeton (N Yorks, England) Keith Clarkson
1634.
Speichersee Geeste Klaus-Dieter Moormann
1635.
Speltenvelden Schelle Kris De Keersmaecker
1636.
Spithami double counts Annika Forsten
1637.
Splash Point, Seaford (E Sussex, England) Dick Gilmore
1638.
SPOL mangeoire Cléry-Saint-André (45, Loiret) Lionel Frederic
1639.
SPOL Mangeoire, Juvaincourt (88, Vosges) Philippe AUBRY
1640.
SPOL Mangeoire, Pont-sur-Madon Philippe Aubry
1641.
Spol mangoire, dommary-baroncourt (55) Matthieu Guyot
1642.
Springertduin, Ouddorp George Tanis
1643.
Spurn Bird Observatory (E Yorks, England) Clive McKay
1644.
Spurn Bird Observatory, E Yorks (nocturnal flight calls) Tim Jones
1645.
Spurn Bird Obs RS (E Yorks, England) Clive McKay
1646.
Srebarna Bart De Keersmaecker
1647.
St Abb's Head (Borders, Scotland) Clive McKay
1648.
Stag Rocks, Bamburgh (Northumberland, England) Derek Forshaw
1649.
Stainburn Moor, Harrogate (N Yorks, England) John Blacker
1650.
Staithes (Cleveland, England) Matt Hobbs
1651.
St Aldhelm's Head (Dorset, England) Stephen Morrison
1652.
St. Andrä, St. Martins Lodge (Burgenland) Leander Khil
1653.
Starr Gate, Blackpool (Lancs, England) Len Blacow
1654.
Start Point (Devon, England) Perry Sanders
1655.
Station de baguage Acropole Donges Est (44) Nicolas Hillier
1656.
Station de baguage du Fort-Vert EDEN 62
1657.
Station de baguage du Fort-Vert, Trappe Helgoland EDEN 62
1658.
Station de baguage du marais de Gannedel (35) Julien Merot
1659.
Station de baguage du marais de Moïsan Stephan TILLO
1660.
Station de Canet en Roussillon (Pyrénées Orientales, 66) Benjamin Calmon
1661.
Station de Coin-du-Banc, Percé (QC) Mikael Jaffre
1662.
Station de la FETE, Saint-Joseph-de-Lepage (QC) Nicolas Bernier
1663.
Station du Rocher-Blanc, Rimouski (QC) Mikael Jaffre
1664.
St-Aubin-sur-Mer (Normandie) François Leclerc
1665.
St Catherines Point, Isle of Wight (England) Jonathan Sparshott
1666.
St Combs (Aberdeenshire, Scotland) Dominic Funnell
1667.
Steps Hill/Ivinghoe Beacon (Bucks, England) Mike Wallen
1668.
Stichting Calidris, Schiermonnikoog Koos van Ee
1669.
Stippelberg Jan van de Leur
1670.
St Mary's Island (Northumbria, England) Jack Bucknall
1671.
Stobshiel (E Lothian, Scotland) Stephen Welch
1672.
Stoke Newington Resrs (London, England) Mark Pearson
1673.
Stombaershoek Koningshooikt Jo Gysbrechts
1674.
Stonar, Kent (nocturnal flight calls) Martin Sutherland
1675.
St. Peter-Böhl Peter Schleef
1676.
Strabrechtse Heide Roel van den Heuvel
1677.
Strand Rosenfelde, Schleswig-Holstein Bernd Koop
1678.
Strandsee Schmoel Jürgen Forster
1679.
Strathallan, Dunblane area (Stirling, Scotland) Clive McKay
1680.
Stretto di Messina Michele Panuccio
1681.
Stretto di Messina - Monte San Leo Michele Panuccio
1682.
Stretto di Messina - Serro Michele Panuccio
1683.
Stretto di Messina - Solano Michele Panuccio
1684.
Strines, Sheffield (S Yorks, England) Andy Deighton
1685.
Stronachlachar, L Katrine (Stirling, Scotland) Clive McKay
1686.
Stuwcomplex Driel Hans Schouwenburg
1687.
Sucrerie, Boiry-Sainte-Rictude (Pas-de-Calais, 62) Bruno Tailliez
1688.
Suez Rob van Westrienen
1689.
Suhodol BSPB
1690.
Sumarreheide Bareld Storm
1691.
Sunds Annika Forsten
1692.
Sunk Island (E Yorks, England) John Ward
1693.
Sürgavere Aarne Ots
1694.
Sutton Gault (Cambs, England) Rob Partridge
1695.
Sveti Nikola (Kavarna) BSPB
1696.
Swales Moor, Halifax (W Yorks, England) David Sutcliffe
1697.
Swanscombe Marsh (Kent, England) Andrew Self
1698.
Swillington Ings (W Yorks, England) Paul Doherty
1699.
Swinefleet (E Yorks, England) Mike Pilsworth
1700.
Sydvestpynten, Amager Terry Townshend
1701.
Sylt, Radarplattform Puan Klent Ingo Fahne
1702.
Szemlőhegy, József-hegyi kilátó (Budapest) Zoltán Turny
1703.
Tääksi Jaanus Aua
1704.
Tafelbergheide (Huizen) Ruud van Beusekom
1705.
Tarbat Ness (Highland, Scotland) Dave Tanner
1706.
Tarcienne Alain Paquet
1707.
Tarifa (Esp) David Cuenca
1708.
Tarifa Ornitology Station Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
1709.
Tarifa - vismig -
1710.
Tarnai-pihenő (Nagy-Kopasz) Zoltán Turny
1711.
Tarnos- nuit (40) Frédéric Cazaban
1712.
Tavier Dominique Peeters
1713.
Teme Valley (NW Worcs, England) Joe Sparey
1714.
Teme Valley, Worcs (nocturnal flight calls) Joe Sparey
1715.
Temse De Zaat Gerry Heyrman
1716.
Terceira (Azores) Thijs Valkenburg
1717.
Terhorst (Zuid-Limburg) Michaël Dagnelie
1718.
Ternate, Varese (nocturnal flight calls) Luca Giussani
1719.
Terril de Pinchonvalles, Avion Vincent Cohez
1720.
Terril de Sabatier, Raismes (59) Sébastien Ottevaere
1721.
Terril d'Estevelles (62) Salvatore Laplaca
1722.
Terril d'Haillicourt (62) Savina Bracquart
1723.
Terril du 11-19, Loos en Gohelle, Pas-de-Calais Philippe Cannesson
1724.
Terril du Bois du Cazier (Marcinelle) Alain Paquet
1725.
Terril du Pinchonvalles, Avion (62) Jean-Marc Venel
1726.
Terschelling, Formerum aan Zee Wim van Splunder
1727.
Terschelling, Paal 18 Arie Ouwerkerk
1728.
Terschelling, West aan Zee (paal 8) Gerard Troost
1729.
Tessenderlo Ringing Johan Van Hove
1730.
TEST UK Clive McKay
1731.
Texel, Hoornderslag-Paal 9 (zeetrek) Kees Camphuysen
1732.
Texel, Oost Ruud van Beusekom
1733.
't Groot Kerkegoed Beernem Thijs Tanghe
1734.
The Binn, Burntisland (Fife) Alistair Shuttleworth
1735.
The Crofts, Flamborough, Yorkshire (nocturnal flight calls) Dave Simmonite
1736.
The Heights, Dingwall (Highland, Scotland) Simon Cohen
1737.
't Hellegat Marcel Capello
1738.
The Pinnacle, Sandy (Beds, England) Blain, Stephen
1739.
Thetford RS (Norfolk, England) Jeff Kew
1740.
Thirimont Jean-Marc Laurent
1741.
Thorncombe Street, Godalming (Surrey, England) Edward Stubbs
1742.
Thorncombe Street, nocturnal flight calls (Surrey, England) Edward Stubbs
1743.
Thorncombe Street RS (Surrey, England) Edward Stubbs
1744.
Thorpeness (Suffolk, England) Dave Thurlow
1745.
Thruscross Resr (N Yorks, England) Andy Hanby
1746.
Thrushgill, Forest of Bowland (Lancs, England) Jean Roberts
1747.
Thurlestone Bay (Devon, England) Clive McKay
1748.
Tielt Myrando Vandenbulcke
1749.
Tilburg - Campenhoef (Ring-MUS) John Snoeren
1750.
Tilleul de Ronvaux Nicolas Pierrard
1751.
Tindale Tarn (Tyne Gap, England) Stephen Westerberg
1752.
Tinner Dose Klaus-Dieter Moormann
1753.
Tiree (general) (Inner Hebs, Scotland) Clive McKay
1754.
Tiscornia Waterbird Count (MI) Tim Baerwald
1755.
Titchfield Haven RS (Hants, England) Barry Duffin
1756.
Titchwell (Norfolk, England) Nick Pomiankowski
1757.
Tiumpan Head, Lewis (O Hebs, Scotland) Clive McKay
1758.
Toit de l'IRSNB-KBIN Quentin Goffette
1759.
Tontoft Nakke Dennis Langholz
1760.
Tophill Low Resr (E Yorks, England) Martin Hodges
1761.
Tophill Low RS (E Yorks, England) Will Scott
1762.
Torgny Velosnes Sophie Farinelle
1763.
Totternhoe Knolls, Dunstable (Beds, England) Mark Telfer
1764.
Tourpes David Soris
1765.
Tredrez-Locquémeau, Brittany (nocturnal flight calls) Corentin Morvan
1766.
Treekerpunt (Utrecht) Nicolien Drost
1767.
't Rhodesgoed (Izegem-Kachtem) Domien Devos
1768.
Trigpoint Hill, Timsbury (Hants, England) David Thelwell
1769.
Trischen Björn Marten Philipps
1770.
Troon (Ayrshire, Scotland) Dave Grant
1771.
‘t Strand Pingjum Henk van de Wetering
1772.
Tulcea north Liviu Parau
1773.
Tullyfergus, Blairgowrie (Perthshire, Scotland) Clive McKay
1774.
Turnberry Point (Ayrshire, Scotland) Angus Hogg
1775.
Turnhouts Vennengebied Marc Smets
1776.
Twaalfmorgen, Reeuwijk Daan van Braak
1777.
Tweseldown (Hampshire, England) Graham Stephenson
1778.
Tychy, Silesia (nocturnal flight calls) Ireneusz Oleksik
1779.
Tyninghame (E Lothian, Scotland) Ian Andrews
1780.
Uitkijkheuvel Bargerveen Erik Bloeming
1781.
Uitkijkplatform Krakeelduinen Thomas Vermeire
1782.
Uitkijktoren De Klot - Maatjes/Wezelse Heide Peter Symens
1783.
Uitkijktoren Elst Brakel Bart Heirweg
1784.
Uitkijktoren Kruishoutem Geert Colembie
1785.
Ulrome (E Yorks, England) James Spencer
1786.
Upper Loads (Chesterfield, Derbs) Simon Roddis
1787.
Upper Tweeddale (Borders, Scotland) Clive McKay
1788.
Urrugne - Oiseaux Cols Libres Charly Robinet
1789.
Usan (Angus, Scotland) Clive McKay
1790.
Úvaly Jan Grünwald
1791.
Vaibla Ringing Station Art Villem Adojaan
1792.
Valleikanaal (Woudenberg) Sven Valkenburg
1793.
Vallen - Östra Lake, Örebro Magnus Friberg
1794.
Vane Hill, Loch Leven (Fife, Scotland) Scott Paterson
1795.
Varengeville-sur-Mer (Normandie) Robert Hiller
1796.
Vecht bij Dalfsen Erwin Goutbeek
1797.
Vechtpark Hardenberg Julian Overweg
1798.
Veeriku Bird Observatory (öö) Uku Paal
1799.
Veersegatdam Gerard Troost
1800.
Veewei Eksel Herman Poorters
1801.
Velaines (Meuse) Arnaud Sponga
1802.
Veluwezoom Guus Jenniskens
1803.
Ventės Ragas Ornithological Station Vytautas Jusys
1804.
Verhonkulma (Vanajanselkä) Olli Haukkovaara
1805.
Versunken Bokelt, Rhede Ingo Bösing
1806.
Verviers Vincent Fransolet
1807.
Vesitorni (Jyräänmäki) Olli Haukkovaara
1808.
Vetren (Bourgas) BSPB
1809.
Viaduct Meierijbaan, Tilburg Ad Kolen
1810.
Viersels Gebroekt Robin Vermylen
1811.
Viidennumero (Rauttunselkä) Olli Haukkovaara
1812.
Vijfhoek Diemen Guus van Duin
1813.
Vijfhoek Diemen (zomeravonden) Guus van Duin
1814.
Vijver Klein Boom, Putte Jo Gysbrechts
1815.
Vila do Conde Hugo Lousa
1816.
Villamanta José Antonio Fimia
1817.
Villamantilla José Antonio Fimia
1818.
Villelongue-de-la-Salanque (Occitanie) - nuit Quentin Giraudon
1819.
Villeneuve d'Ascq (nuit) (Nord, 59) Adrien MAUSS
1820.
Vinkemolen Zwalm Björn Deduytsche
1821.
Vinkenbaan TWM-gronden (Tilburg) Geert van Ostaden
1822.
Virelles roselière Michel Ittelet
1823.
Viroinval Jo Gijsbrechts
1824.
Virta-torni (Ahtialanjärvi) Olli Haukkovaara
1825.
Virtsu Lighthouse Gerard Troost
1826.
Vistula Spit Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków Wędrownych Drapolicz
1827.
Vistula Spit - ringing Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków Wędrownych Drapolicz
1828.
Vlagheide, Schijndel Wouter Thijs
1829.
Vlakte Grobbendonk Robin Vermylen
1830.
Vliegveld Oostmalle Paul De Cnodder
1831.
Vliegveld Twente Timo Roeke
1832.
Vlieland - Noordzeekust Dam 30 Hans Schekkerman
1833.
Vlieland - Pad van Zes Peter de Boer
1834.
Vlieland - Strandhotel Gerard Troost
1835.
Vodelée Philippe GILSON
1836.
Vogelhut Saeftinghe Bert van Broekhoven
1837.
Vogelringgroep Bergumermeer (Friesland) Jauko Dijkstra
1838.
Vogelringgroep De Grauwe Gans (Oostvaardersdijk, Almere) Ton Eggenhuizen
1839.
Vogelringstation "De Kooi" Judith Schmidt
1840.
Volkerak - Dintelmond Adri Clements
1841.
Voorhaven Brussel Maurice Segers
1842.
Vorselaar (ringen) Ignace Ledegen
1843.
Vorte Bossen Ruiselede Thomas Vermeire
1844.
Vosecká bouda, Krkonoše Ladislav Jasso
1845.
Vreeswijk, Nieuwegein Wilco Stoopendaal
1846.
V.R.G. Burgumermar (Eastermar) G. de Vries
1847.
Vrouwenbos (Spaubeek) - LWVT Ran Schols
1848.
VRS Acanthis (Houthulst) Miguel Demeulemeester
1849.
VRS Anderstad Kristof Van Asten
1850.
VRS AW-duinen Marcel Schalkwijk
1851.
VRS Battelaer Patrick Van Herp
1852.
VRS Castricum Henk Levering
1853.
VRS Charito Thijs Valkenburg
1854.
VRS Chorokhi delta Wim D'Haseleer
1855.
VRS Conings, Overdinkel Leo Hassing
1856.
VRS De Glinte (Ketelbrug) Mervyn Roos
1857.
VRS De Haar Tijs van den Berg
1858.
VRS De Haar - CES locatie Tijs van den Berg
1859.
VRS De Haar - Haarzuilens (Tuinvangsten) Tim Kreetz
1860.
VRS De Haar - Vleuten, De Hoven (Ring-MUS) Tijs van den Berg
1861.
VRS De Haar - Vleuten, De Tuinen (Ring-MUS) Maurice Willemsen
1862.
VRS de Mokkebank Tryntsje Albada
1863.
VRS De Route Tongeren Louis Bils
1864.
VRS De Smidse Linde Judith Schmidt
1865.
VRS De Veewei Eksel Gunter Eerdekens
1866.
VRS Eefde (Ring-Mus) Remke van Rijswijk
1867.
VRS Eemshaven Lex Tervelde
1868.
VRS Flierderbos Gorssel Gerard C. Boere
1869.
VRS Franeker - Franekeradeel (Ring-MUS) Adri Bakker
1870.
VRS Franeker (ringplaats Kornwerderzand) Adri Bakker
1871.
VRS Franeker (ringplaats Zurich-Viaduct) Adri Bakker
1872.
VRS Graetherbeemd Dirk Ottenburghs
1873.
VRS Groenekan Henk Lichtenbeld
1874.
VRS Groenekan - IJsselstein (RingMUS) Henk Lichtenbeld
1875.
VRS Groenekan - Molenpolder Henk S. Lichtenbeld
1876.
VRS Helicon/Larenstein Velp (schooltuinproject) Bram Ubels
1877.
VRS Hengforden (Olst) Wil Gerritse
1878.
VRS Hessenpoort (Zwolle) Reinier Smabers
1879.
VRS het Gooi - Ankeveen (Ring-MUS) Rob Moolenbeek
1880.
VRS Het Gooi - Gooimeerkust Pascal Gijsen
1881.
VRS Het Gooi - Hilverbeek Pascal Gijsen
1882.
VRS Het Gooi - 't Raboes Pascal Gijsen
1883.
VRS Houten Herman Bouman
1884.
VRS Houten - Honswijkerwaard Herman Bouman
1885.
VRS Klarenbeek Steven de Bie
1886.
VRS Kluisbergen Thijs Lietaer
1887.
VRS Korverskooi Texel Hans Witte
1888.
VRS KTA Horteco Kristof Van Asten
1889.
VRS Lauw Tongeren Louis Bils
1890.
VRS Linkeroever Tienen Philippe Smets
1891.
VRS Maatheide Karel Van Endert
1892.
VRS Meijendel (Wassenaar) Vincent van der Spek
1893.
VRS Nebularia (Stolwijkse Boezem - Zuid) Marcel Schildwacht
1894.
VRS Nebularia (vinkenbaan Westenschouwen) Marcel Schildwacht
1895.
VRS Nebularia (waarnemingen tijdens ringwerk) Marcel Schildwacht
1896.
VRS Nederheim Tongeren Eddy Colson
1897.
VRS Olst Anne Buijtenhek
1898.
VRS Roeselare Thomas Vermeire
1899.
VRS Romeinenweerd Hans Custers
1900.
VRS Saeftinghe Alex Wieland
1901.
VRS Schiermonnikoog Henri Bouwmeester
1902.
VRS Stookte, Wetteren Michaël Crapoen
1903.
VRS Tilburg Kaaistoep TWM Tilburg John Snoeren
1904.
VRS Tilburg Oude Hondsberg Oisterwijk John Snoeren
1905.
VRS Usquert (Ring-MUS) Albert-Erik de Winter
1906.
VRS Van Lennep, Kennemerduinen Han Buckx
1907.
VRS Velden Leest Patrick Van Herp
1908.
VRS Vlieland Henri Bouwmeester
1909.
VRS Vorden (CES) Gerard Bogaert
1910.
VRS Vorden (Ring-MUS) Gerard Bogaert
1911.
VRS Westerveld Tim Kreetz
1912.
Vuurtoren de Ven - Enkhuizen Jord Ingenbleek
1913.
Vuurtoren Ouddorp George Tanis
1914.
Vuurtoren Vlieland Peter de Knijff
1915.
VVV-Toren Gerhagen Tessenderlo Anthony Hollebeke
1916.
VWG - Goor / Hof van Twente Henri Bouwmeester
1917.
VWG - Goor / Hof van Twente (ring-MUS) Henri Bouwmeester
1918.
Vzdychánek Ladislav Jasso
1919.
Waarden van Gravenbol - Wijk bij Duurstede René Nijenhuis
1920.
Wąchocka, Warsaw Milosz Cousens
1921.
Waddinxveen - Voorofsche Polder Koos van Ee
1922.
Walney, (Cumbria, England) Jean Roberts
1923.
Walthamstow Wetlands R.S. (London, England) Daniel Whitelegg
1924.
Wambachgroeve, Tegelen Geert Janssen
1925.
Wanteskuup (Noord-Beveland) Ies Meulmeester
1926.
Warham Greens, Wells (Norfolk, England) Gary Elton
1927.
Warnham LNR, Horsham (W Sussex, England) Jacob Everitt
1928.
Warnsborn (Arnhem) Hans Schouwenburg
1929.
Warnsveld Michel Klemann
1930.
Waterland-Broekermeer (Ring-MUS) René Vos
1931.
Waterloo, Forêt de Soignes Bertrand Vanderschueren
1932.
Waterloos Veld Jens Goos
1933.
Watermead CP, Leicester (England) John Hague
1934.
Wégimont René Gérardy
1935.
Weideveld, Bodegraven Michel Veldt
1936.
Weideveld, Bodegraven (nacht) Michel Veldt
1937.
Wekerom, vuilnisbelt Marco van Reenen
1938.
Wemb (nacht) Jan Erik Kikkert
1939.
Wentworth Lakes (S Yorks, England) Mark Langston
1940.
Werk aan het Spoel (Culemborg) Daniël Beuker
1941.
West Bay, Bridport (Dorset, England) Tom Brereton
1942.
West Common, Lincoln (England) Will Scott
1943.
Westdijk, Bunschoten Gideon Vreeman
1944.
Westenschouwen Leo Tromper
1945.
Westerland, Sylt Martin Kühn
1946.
Westerslag, Texel Frits-Jan Maas
1947.
Westkapelle Thomas Luiten
1948.
Westkapelle (LWVT) Peter Meininger
1949.
Weston-super-mare (Somerset, England) Paul Bowyer
1950.
West Worthing (nocturnal flight calls) David Campbell
1951.
Westzanerpolder (Noordzeekanaal) Maarten Zorgdrager
1952.
Weteringdwarsstraat Amsterdam (nacht) Sander Hietkamp
1953.
Wetherall Viaduct (England) Bob jones
1954.
Weybourne Camp (Norfolk, England) Moss Taylor
1955.
Weybourne Cliffs (Norfolk, England) John Fleming
1956.
Weyler Stéphane Raison
1957.
Whalley Nab, Whalley (Lancs, England) Jon Fenton
1958.
Wharncliffe Chase (S Yorks, England) David Woodriff
1959.
Whitburn (Co. Durham, England) Mark Newsome
1960.
White Nancy (Cheshire, England) Simon Pinder
1961.
Whit Hill, Tadcaster (N Yorks, England) Paul Doherty
1962.
Whiting Ness, Arbroath (Angus, Scotland) Clive McKay
1963.
Whitley Bay (N Tyneside, England) Nick Adams
1964.
Whitlingham CP, Norwich (Norfolk, England) Justin Lansdell
1965.
Wibrin Henri Bihain
1966.
Wierdense Veld Johan Stuut
1967.
Wiesenthaler Pass Wieland Heim
1968.
Wiesenthaler Pass (captures) Wieland Heim
1969.
Wietzendorfer Moor Nils Molzahn
1970.
Wijk bij Duurstede, De Geer (nacht) Peter van Vlaardingen
1971.
Wijmeers Kalken Peter Claus
1972.
Wijvenheide Zonhoven Geert Beckers
1973.
Wilders Geel Niels Van Doninck
1974.
Wilhelmshaven Marc Bulte
1975.
Willemstad Adri Clements
1976.
Wilsele - najaar Steven D'Hont
1977.
Wilsele - voorjaar Steven D'Hont
1978.
Windesheim - Uiterwaarden Tichelgaten Reinier Smabers
1979.
Winter Hill, Bolton (Gtr Manc/Lancs, England) Simon Warford
1980.
Winterton (Norfolk, England) Andrew Grieve
1981.
Woelse Waard (Gorinchem) Wouter Thijs
1982.
Wollersum Ingo Fahne
1983.
Wolterdingen / Soltau Rainer Grimm
1984.
Woolston Eyes RS (Cheshire,England) Daniel Owen
1985.
Woolston Eyes VisMig (Cheshire, England) David Bowman
1986.
Worcester Park (Surrey, England) isaiahrowe
1987.
Wormer en Jisperveld Noord (Jisp) Ingmar van der Brugge
1988.
Woudrichem Merwede Jan Willem den Besten
1989.
Wrangle (Lincs, England) Jean Roberts
1990.
Wycoller Ark, Trawden (Lancashire, England) Howard Creber
1991.
Wyver Lane NR (Derbs, England) Dave Newcombe
1992.
Xhoris Jean-Marie Poncelet
1993.
Yernée-Fraineux Frédéric Degrave
1994.
Yeruham Reservoir Rony Livne
1995.
Ynyslas, Ceredigion (Wales) Edward O'Connor
1996.
Yperenplas (Deventer) Gretha Vos
1997.
Zaans Rietveld (Alphen aan den Rijn) Peter de Knijff
1998.
Zamariain-Puente la Reina Diego Villanua
1999.
Zammelsbroek, Geel Jos Van Kerckhoven
2000.
Zandgroeve Bierbeek Dirk von Werne
2001.
Zandgroeve Haasrode Dirk von Werne
2002.
Zandhoven Heikant Peter Tibax
2003.
Zandpanne De Haan Filip De Ruwe
2004.
Zandvliet Groot Buitenschoor Robin Vermylen
2005.
Zandvoort Gerard Troost
2006.
Zeebrugge strand (ringen) Jan Baert
2007.
Zeegbos, Huissen Arjen Poelmans
2008.
Zeereep Wenduine Blankenberge Gert Vandezande
2009.
Zeetrektelpost Oosterstaketsel, Oostende Erik Vanloo
2010.
Zeetrektelpost Witte Berg, De Panne Diederik D'Hert
2011.
Zegenpolder Cornelis Fokker
2012.
Zennegat Jo Gysbrechts
2013.
Zentraldeponie II - Sprakel MS Moritz Meinken
2014.
Zijdelgemkouter Kruishoutem Gunther Groenez
2015.
Zomerdijk, Drontermeer Benno van den Hoek
2016.
Zoniënwoud : Grvenendael, Het Block Dirk Raes
2017.
Zoutekreek Zandvoorde Erik Vanloo
2018.
Zugwiesen Ludwigsburg Saskia Döhnert
2019.
Zuideinde (Scherpenzeel) Sven Valkenburg
2020.
Zuidpunt Hoekse Waard Menno Korbijn
2021.
Zuidveld, Sellingen (Gr.) Nico de Vries
2022.
Zulte Machelen Etienne Colpaert
2023.
Zutphen Guido Verhoef
2024.
Zuunvallei Pepingen Lieven Decrick
2025.
Zwaluwse Dijk (Lage Zwaluwe) Michel Kapoen
2026.
Zwanenwater Dan van Lunsen
2027.
Zwarte Meer, Genemuiden Martijn Bunskoek
2028.
Zwarte Pad (Scheveningen) Rinse van der Vliet
2029.
Zweefvliegveld Maldens Vlak (vh Mulderskop) Sjaak van den Berg
2030.
Zwijnaarde Eiland Elie Coremans
2031.
Zwolle - Ittersum (Ring-MUS) Jan van Dijk
2032.
Zwolle - Lindestraat (Ring-MUS) Reinier Smabers
2033.
Zwolle - Pierik (Ring-MUS) Henk Mellema
2034.
Zwolle (roofvogels) Jan van Dijk
2035.
Zwolle - Ruimzicht (Ring-Mus) Herma van Gerner
2036.
Zwolle - Westerstraat (Ring-MUS) Arjen Goutbeek
 
Partners